image

Rady týkajúce sa výberu letných pneumatík v 2024 PRINÁŠAME VÁM TEST + nákupné rady, ako si vybrať letné pneumatiky v roku 2024

 • Ušetríme vám čas, peniaze a starosti pri hľadaní spôsobu výberu letných pneumatík.
 • Inšpiráciu čerpáme z recenzií spotrebiteľov. Na základe recenzií používateľov pomáhame pri výbere letných pneumatík na rok 2024
 • Pomôžeme vám nájsť najlacnejšiu cestu pre vybraný produkt.

Recenzie a hodnotenia – Ako si vybrať letné pneumatiky

Na základe recenzií zákazníkov sme porovnali a ohodnotili pneumatiky Michelin, Dunlop, Pirelli, Bridgestone, Kumho, Goodyear, Maxxis, Continental, Toyo, Hankook a Yokohama, pričom kľúčovými kritériami boli životnosť, správanie a ovládateľnosť v rôznych poveternostných podmienkach (na suchom a mokrom povrchu), brzdné schopnosti, pomer ceny a kvality, hluk pri jazde a celková spokojnosť zákazníkov.

Najlepšie hodnotené pneumatiky

Celkovo bolo hodnotených 11 značiek, ktoré sa z hľadiska spokojnosti zákazníkov umiestnili takto:

 • 1. Michelin
 • 2. Dunlop
 • 3. Pirelli
 • 4. Bridgestone
 • 5. Kumho
 • 6. Goodyear
 • 7. Maxxis
 • 8. Continental
 • 9. Toyo
 • 10. Hankook
 • 11. Yokohama

Spoločnostiam Dunlop, Pirelli, Bridgestone, Kumho, Goodyear a Maxxis boli udelené štyri hviezdičky z hľadiska celkovej spokojnosti zákazníkov, zatiaľ čo spoločnostiam Continental, Toyo, Hankook a Yokohama boli udelené tri hviezdičky. Zatiaľ čo spoločnosť Michelin získala jediné päťhviezdičkové hodnotenie v kategórii odolnosti, spoločnosť Kumho si v tohtoročnom hodnotení zabezpečila niekoľko päťhviezdičkových výsledkov v rôznych kategóriách.

Víťazi spotrebiteľského testu roka 2024

Spoločnosti Michelin a Pirelli v priebehu rokov dominovali

Michelin sa už druhý rok po sebe stal najlepšie hodnotenou značkou v našom porovnaní pneumatík. Jediným ďalším víťazom v posledných rokoch bola spoločnosť Pirelli. Obaja títo giganti v oblasti prémiových pneumatík dominujú nášmu automobilovému priemyslu. Často sa zdôrazňuje, že v niektorých oblastiach nákupu dostanete to, za čo zaplatíte, a v prípade pneumatík to platí dvojnásobne. Tu je niekoľko dôkazov, ako ich zhodnotili spokojní zákazníci.

Prečítajte si ďalšie zaujímavosti a prehľad všetkého, čo každá z 11 značiek ponúka vo svojich pneumatikách, a čo by ste ako zákazník mali očakávať od kvalitnej sady nových pneumatík.

Najlepšie letné pneumatiky podľa výsledkov tohtoročných testov 2024

Aké pneumatiky potrebuje moje vozidlo

Pneumatiky, ktoré potrebujete pre svoje vozidlo, môžete určiť podľa špecifikácií pneumatík uvedených v návode na používanie alebo na bočnici pneumatiky. Špecifikácie budú pozostávať z radu číslic a písmen, napríklad: 245 / 40R18 93W.

Tento kód sa vzťahuje na niekoľko požiadaviek, ktoré je potrebné poznať pri výbere pneumatík. Aby sme to vysvetlili podrobnejšie, tu je rozdelenie:

 • Šírka (napr. 245 ): udáva šírku pneumatiky v milimetroch, keď je nahustená
 • Aspektový pomer (napr. 40 ): percentuálny pomer, ktorý udáva, že výška pneumatiky by mala byť 40 % šírky pneumatiky (245 mm), čo je v tomto prípade 98 mm (0,4 × 245)
 • Radiálna konštrukcia (napr. R ): označuje typ konštrukcie pneumatiky, pričom „R“ je najbežnejší typ
 • Veľkosť ráfika (napr. 18 ): udáva priemer kolesa v palcoch
 • Index nosnosti (napr. 93): udáva maximálnu nosnosť pneumatiky v kilogramoch, ktorá je v tomto prípade 650 kg
 • Rýchlostný index (napr. W ): udáva maximálnu rýchlosť, pri ktorej môže pneumatika bezpečne pracovať, v km/h. V tomto prípade je „W“ 270 km/h

Na zachovanie rýchlosti a jazdných vlastností vášho vozidla je dôležité vymeniť pneumatiky s rýchlosťou rovnakou alebo vyššou ako pôvodné pneumatiky. Nezabudnite, že na vaše vozidlo môžu pasovať aj iné pneumatiky, ale odporúčame vám starostlivo dodržiavať špecifikácie uvedené výrobcom vozidla.

 • Len 54 % respondentov nášho prieskumu uviedlo, že vedia, aký typ pneumatík ich auto potrebuje

najlacnejšie a najlepšie letné pneumatiky

Aký by mal byť tlak v pneumatikách

Ak chcete zistiť, aký by mal byť tlak v pneumatikách, pozrite si štítky na pneumatikách vášho vozidla. Zvyčajne sa nachádza v ráme dverí vodiča, inak sa môže nachádzať pod kapotou, v odkladacej skrinke alebo za palivovou klapkou. V príručke by mali byť uvedené aj potrebné údaje.

Kedy skontrolovať tlak

Predajcovia pneumatík odporúčajú kontrolovať tlak v pneumatikách každé dva až štyri týždne. Nedostatočná tlaková údržba môže ohroziť výkon vášho vozidla a následne aj vašu bezpečnosť. Keďže tlak v pneumatikách časom prirodzene klesá, je dôležité ho pravidelne kontrolovať, aby sa optimalizovala životnosť pneumatík a úspora paliva. Kontrola tlaku vám tiež pomôže odhaliť prípadné poškodenie alebo prepichnutie pneumatík.

 • Z nášho prieskumu vyplynulo, že 69 % motoristov si za posledných 6 mesiacov skontrolovalo tlak v pneumatikách

Kedy je čas na výmenu pneumatík

Hoci je prepichnutie pneumatiky dobrým znamením, že je čas na jej výmenu, existuje niekoľko ďalších indikátorov, ktoré si môžu vyžadovať výmenu pneumatík. Tu je niekoľko bežných spôsobov, ako skontrolovať, či je potrebné vymeniť pneumatiky.

Šliapať

Dezén pneumatiky je navrhnutý tak, aby odstraňoval a rozptyľoval vodu medzi pneumatikou a vozovkou a pomáhal tak udržiavať priľnavosť a trakciu počas mokrého počasia. Pri neustálom kontakte s vozovkou sa behúň opotrebúva a časom sa stáva menej účinným. Behúň možno opísať ako drážky, ktoré vidíte na pneumatike, a v rámci týchto drážok je tiež vidieť, ako je pneumatika opotrebovaná. Pneumatiky, ktoré sú bez dezénu, nazývame „run flat“ a nemali by sa už nikdy používať. Takémuto vodičovi hrozí nielen pokuta, ale aj bezpečnosť vás a vašich blízkych.

Vek

Pri zvažovaní výmeny pneumatík je dôležitým faktorom aj ich vek. Ako pneumatiky starnú, zmesi, ktoré držia pneumatiku pohromade, sa začínajú rozkladať, najmä ak necháte vozidlo vystavené rôznym podmienkam prostredia. Aj keď nejazdíte často, pneumatiky sa preto môžu stať po dlhom čase dosť nebezpečnými. Väčšina výrobcov pneumatík odporúča každoročnú dôkladnú kontrolu pneumatík po dosiahnutí veku 5 rokov. Ak sú staršie ako 10 rokov, mali by ste ich okamžite vymeniť.

Vek pneumatiky zistíte podľa identifikačných čísel na bočnici pneumatiky, zvyčajne označených DOT. Posledné štyri číslice sú dátumom výroby pneumatiky, prvé dve číslice označujú týždeň v roku a posledné dve číslice označujú samotný rok. Na obrázku je príklad značky Bridgestone.

Kontrolný zoznam na testovanie pneumatík je dôležitý. Pneumatiky používajte dlhší čas len vtedy, ak je o ne správne postarané. Používanie kontrolného zoznamu zároveň predlžuje životnosť vašich pneumatík a zabezpečuje bezpečnosť. Môžete tiež požiadať svojho mechanika v servise, aby skontroloval, či nie sú pneumatiky poškodené alebo netesnia, a aby ich vymenil, ak máte napríklad obavy, že už nesedia na ceste tak dobre, ako by mali.

Výmena jednej pneumatiky

Logicky sa každý snaží vymeniť všetky pneumatiky približne v rovnakom čase, najlepšie v rovnakom čase. Niekedy nám to však život jednoducho nedovolí a z rôznych dôvodov musíme bežať do obchodu a vymeniť jednu pneumatiku za novú, ak už nemáme v úložnom priestore náhradnú.

V zásade neexistuje žiadna povinnosť alebo predpis, že nesmiete vymeniť len jednu pneumatiku, ale vo všeobecnosti sa to neodporúča. Je to akési nepísané pravidlo. Dôvodom je, že výmena všetkých štyroch pneumatík súčasne zabezpečuje rovnomerné vyváženie vozidla, pretože všetky štyri pneumatiky sa správajú rovnako, čo umožňuje, aby sa vozidlo pri zrýchľovaní, brzdení a zatáčaní pohybovalo tak, ako má.

Výmena len jednej pneumatiky však môže spôsobiť rozdielnu trakciu v dôsledku rôznych úrovní dezénu na pneumatikách. Umiestnenie jednej úplne novej pneumatiky s plným dezénom na miesta, kde majú ostatné tri pneumatiky menej dezénu, môže spôsobiť, že sa vozidlo bude správať inak a potenciálne bude fungovať inak, najmä na vozidlách s pohonom všetkých kolies.

Ak kupujete len jednu novú pneumatiku, mnohí predajcovia a výrobcovia pneumatík sa pozerajú na „zjazdenosť“ pneumatiky, takže vám dajú podobnú dĺžku dezénu, aby sa vyhli rozdielom v trakcii, čo sa môže aj predražiť. Na internetových fórach nájdete aj odporúčania na kúpu dvoch pneumatík a otáčanie starých pneumatík, aby bolo vaše vozidlo vyvážené, hoci to závisí aj od toho, či máte vozidlo s pohonom predných, zadných alebo AWD kolies.

 • Ak vymieňate len jednu pneumatiku, odporúčame vám vymeniť ju za rovnakú veľkosť a značku, aby ste dosiahli konzistenciu.

Koľko stoja pneumatiky

V závislosti od veľkosti pneumatiky, značky a typu vozidla stoja pneumatiky od 80 do viac ako 800 EUR. Podľa nášho prieskumu je priemerná cena nových pneumatík približne 300 EUR. Z nášho prieskumu vyplynuli aj tieto skutočnosti:

 • 14 % zákazníkov má tendenciu kupovať najlacnejšie dostupné pneumatiky
 • 27 % respondentov odkladá kúpu nových pneumatík na čo najdlhší čas
 • 48 % ľudí dôveruje radám, ktoré dostávajú od predajcov pneumatík
 • 41 % si dáva pozor, aby ich pri kúpe pneumatík neokradli

Z toho vyplýva, že je naozaj veľmi dôležité, aby ste sa najprv poobzerali a prečítali si všetky informácie, než sa rozhodnete, ktoré pneumatiky si kúpite. V tomto prípade neinvestujete len do pneumatík, ale predovšetkým do svojej bezpečnosti.

Nakoniec o kúpe nových pneumatík

Môže sa zdať, že nákup nových pneumatík pre auto nie je najlepším spôsobom, ako minúť tisíce dolárov, ale opak je pravdou. Kúpa kvalitných pneumatík je určite investíciou do vášho vozidla a zážitku z jazdy, ale predovšetkým do vašej bezpečnosti. Náš dlhoročný prieskum ukázal, že veľké značky sú medzi motoristami najobľúbenejšie. Menšie značky sa jednoducho nedostanú do výberu, pretože s nimi zákazníci nie sú takí spokojní. Výzvou pre všetkých motoristov je teraz ochota a rozhodnutie priplatiť si za kvalitu a skutočne investovať do nových pneumatík.

Ak by sme mali na záver zhrnúť všetky pozitíva nových kvalitných pneumatík, môžeme s istotou povedať, že zákazníci, ktorí si kupujú pneumatiky od veľkých renomovaných značiek, sú veľmi spokojní a určite neľutujú svoj nákup.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

RedakceChytryVyberSK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *