image

Poradenstvo pri výbere matraca v 2024 Prinášame vám test + nákupné rady, ako si vybrať matrac v 2024

 • Ušetrite peniaze, čas a nervy pri hľadaní spôsobu výberu matraca.
 • Vyberte si matrac s najlepším pomerom ceny a kvality na základe nezávislých spotrebiteľských recenzií.
 • Po výbere najlepšieho matraca zistite, kde ho kúpite najlacnejšie.

Nájsť matrac, na ktorom sa vám bude dobre spať, môže byť beh na dlhé trate.

Nájsť matrac, ktorý by bol pohodlný a vyhovoval vášmu rozpočtu, môže byť naozaj zložité.

Päťminútové skúšanie matracov v rušnom obchodnom dome vám nepomôže zistiť, ktoré značky a modely sú pohodlné a kvalitné.

Ako si vybrať pohodlný matrac

Pohodlie je subjektívne, ale pochopenie tvrdosti matraca a rozdielov medzi typmi matracov vám pomôže zúžiť pole pri výbere toho správneho.

Víťaz spotrebiteľského testu roka 2024

Aký tvrdý by mal byť môj matrac?

Všetko závisí od vašej preferovanej polohy na spanie:

 • Tvrdý: Ak spíte na bruchu, tvrdý matrac podporí vašu chrbticu.
 • Stredne tvrdý: Ak spíte na chrbte, tvrdý matrac podporí vašu chrbticu, chrbát a krk a zároveň vám zabezpečí pohodlie.
 • Mäkké: Sú vhodné na spanie na boku, pretože podopierajú a vypĺňajú krivky vášho tela.

Upozornenie: Zistili sme, že tvrdenie väčšiny predajcov o tvrdosti nezodpovedá predávanej posteli. Pri testovaní matracov vykonávame testy opory tela a stability, preto si pozrite naše recenzie matracov a zistite, čo sme zistili.

Aký typ matraca je najlepší?

To závisí od vašich osobných preferencií. Napríklad sa vám môže zdať, že pružinový matrac podporuje vašu chrbticu, zatiaľ čo penový povrch je pre vás príliš tvrdý.

Najlepšie matrace podľa spotrebiteľského testu roka 2024

Akú veľkosť matraca potrebujem?

Predajcovia a výrobcovia odporúčajú kúpiť čo najväčšiu posteľ, ktorá sa zmestí do vašej izby. Dĺžka matraca by mala byť aspoň o 10 až 15 centimetrov väčšia ako dĺžka najvyššej osoby, ktorá na ňom spí.

Veľkosť matracaRozmery (šírka x dĺžka)
Jednolôžková posteľ92 x 187 cm
Rozšírené lôžko92 x 203 cm
Manželská posteľ106 x 203 cm
Francúzska posteľ137 x 187 cm
Manželská posteľ153 x 203 cm
Kráľovská manželská posteľ183 x 203 cm

najlacnejšie a najlepšie matrace

Ako otestovať matrac v obchode

 • Dajte si načas: väčšina ľudí potrebuje sedem až deväť hodín spánku denne. Niekoľko minút na chrbte v obchode vám to ani zďaleka nepomôže. Ležte tak dlho, ako potrebujete – ale pravdepodobne by ste tam nemali stráviť noc.
 • Pohybujte sa: prevráťte sa, sadnite si, vstaňte z postele. Ľahkosť pohybu prispieva k pohodliu. Ak je matrac príliš mäkký, bude vás to stáť viac námahy, a ak je príliš tvrdý, budete sa cítiť nepohodlne pri ležaní na boku a na boku.
 • Spanie na roštoch (alebo na podklade): uistite sa, že podklad postele v obchode je podobný tomu, ktorý máte doma. Ak máte pevné lamely alebo tvrdý povrch, mäkký matrac sa bude správať úplne inak ako podklad, na ktorom je v obchode.
 • Vezmite si partnera: ak s niekým pravidelne alebo každú noc spíte v jednej posteli, priveďte ho k sebe a požiadajte ho, aby si ľahol do postele a pohyboval sa. Dávajte pozor na to, ako sa posteľ pohybuje, keď sa váš partner pohybuje.
 • Nekupujte, keď ste unavení: všetky matrace sú pohodlnejšie, keď ste unavení!
 • Požiadajte predavača, aby odišiel: Aj keď môže byť priateľský a nápomocný, málokto z nás sa dokáže skutočne uvoľniť, keď je v jeho blízkosti cudzí človek.
 • Pýtajte sa na čas vystavenia: matrac, ktorý testujete, môže byť v obchode vystavený dva dni, dva týždne alebo dokonca dva mesiace a počas tohto obdobia si ho vyskúšali stovky zákazníkov. To ovplyvňuje prehnutie, pevnosť, podporu atď.
 • Opýtajte sa, či je záruka pohodlia: väčšina výrobcov neposkytuje záruku pohodlia, takže pravdepodobne nebudete môcť vrátiť výrobok, ak sa v ňom nebudete cítiť dobre. Existuje však niekoľko značiek, ktoré to robia, takže sa vždy oplatí opýtať.
 • Vyskúšajte si ho: Vezmite si vystavený model matraca a zmerajte jeho hmotnosť. Niektoré matrace sú pomerne ťažké, čo sťažuje ich prepravu, obracanie a otáčanie, najmä ak to robíte sami.

Ako získať najlepšiu cenu matraca

 • Počkajte na predaj: Prebiehajú pravidelne a môžu znížiť cenu až o 50 %.
 • V predajni: Ponuky v kamenných obchodoch sú spravidla výhodnejšie ako online.
 • Výhodná ponuka: Len zriedka sme sa stretli s predajcom, ktorý nebol ochotný poskytnúť zľavu z požadovanej ceny, a to aj počas výpredaja.
 • Nakupujte vo veľkom: Zľava sa zvýšila, keď sme kúpili aspoň dva matrace naraz, čo sa môže hodiť, ak renovujete celý dom a máte obmedzený rozpočet.
 • Zvážte exkluzívne línie: Zistili sme, že maloobchodníci sú oveľa viac naklonení ich predaju značkám tretích strán. Keď sme napríklad prejavili záujem o kúpu, predajca nám ponúkol oveľa lepšiu zľavu na exkluzívnu líniu.

Čo je to matrac v krabici?

Tento typ matraca bol na trh uvedený pred niekoľkými rokmi ako reakcia na často vysoké prirážky na matrace predávané v kamenných obchodoch.

Matrac v krabici (alebo posteľ v krabici) je len matrac predávaný online. Výrobcovia tak odstránili sprostredkovateľa a predávajú priamo spotrebiteľovi. Matrace sú odkysličené a uzavreté vo vákuovom obale, ktorý umožňuje ich prepravu. Po otvorení sa matrace pomaly rozťahujú do plnej veľkosti.

Zvyčajne sú lacnejšie ako bežné matrace. Napríklad za obyčajnú manželskú posteľ zaplatíte približne 400 EUR v porovnaní s mnohonásobne vyššou cenou v kamennom obchode. Pri našom testovaní sme zistili, že matrac za 800 EUR môže byť počas svojej životnosti rovnako pohodlný a funkčný ako matrac za 2 000 EUR.

Tieto matrace majú vo všeobecnosti dobrú hodnotu, hoci nemusia byť pre každého, pretože požiadavky na dokonalý matrac sa môžu u jednotlivých ľudí značne líšiť. Výrobcovia zvyčajne používajú viac penového materiálu ako pružín, takže matrac v krabici nemusí byť pre vás vhodný.

Aby sa znížila neistota, ktorú môžu mnohí pociťovať pri kúpe matraca online bez možnosti fyzického vyskúšania, niektorí predajcovia ponúkajú aj skúšobnú lehotu, ktorá sa môže predĺžiť až na 100 dní, a záruku až na 15 rokov. Ak sa vám matrac nepáči, môžete ho jednoducho vrátiť bez ďalších nákladov.

Mám si kúpiť matrac online alebo ísť do obchodu?

Nákup matraca online má niekoľko výhod. Takmer všetky značky, ktoré sú zároveň lacnejšie a pohodlnejšie, umožňujú matrac vyskúšať. Ak sa vám nepáči, môžete ho vrátiť a získať späť peniaze, čím sa nákup stáva menej riskantným a zákazník nie je vystavený žiadnemu tlaku.

Na druhej strane obchody vytvárajú oveľa väčší tlak. Predavači sa zbiehajú a je nepravdepodobné, že by ste na lôžku strávili viac ako päť minút, kým sa vrátia, aby vás opäť obťažovali. Po použití matraca už nemôžete zmeniť názor, zvyčajne neexistuje skúšobná doba a výsledky nášho testu ukázali, že predajné praktiky sú často na hrane (napr. testovaná tvrdosť nezodpovedá inzerovanej tvrdosti).

To znamená, že si ich môžete pred kúpou vyskúšať len v obchode. Iste, matrace zakúpené online majú skúšobnú lehotu, ale ich vrátenie môže byť veľkým problémom. Obchody tiež ponúkajú oveľa väčší výber viacerých značiek pod jednou strechou, čo uľahčuje porovnávanie, a zvyčajne majú na sklade viacero materiálov a zostáv, ako sú pružiny, pamäťová pena a latex. Máte jasne definovaný bod vrátenia, ak je niečo chybné, a čo je najdôležitejšie, môžete vyjednávať.

Nákup matracov online si vyžaduje veľkú dôveru spotrebiteľa. Musíte dúfať, že výrobok bude spĺňať vaše požiadavky, a neexistuje spôsob, ako to vyskúšať bez toho, aby ste obetovali svoje ťažko zarobené peniaze. Navyše väčšina modelov matracov v krabici je vyrobená z peny, s veľmi malým počtom pružín alebo hybridných typov (kombinácia pružín a peny). Ak pena nie je vaša šálka kávy, máte veľmi obmedzené možnosti.

Ako dlho by mal matrac vydržať?

Matrac by ste mali vymeniť každých osem rokov bez ohľadu na jeho štruktúru a materiál. Preto naše testy merania podpory tela simulujú osem rokov používania. Okrem pokynov výrobcu by ste však mali zohľadniť aj ďalšie ukazovatele.

Väčšinou ide o pohodlie a dobrý pocit. Ak sa váš matrac výrazne prehýba, tvoria sa na ňom hrče alebo už jednoducho necítite oporu tela, pravdepodobne nastal čas na jeho výmenu. Dobrým ukazovateľom je aj bolesť po nočnom spánku.

Príležitostne si tiež privoniate. Ľudia strácajú rôzne veci vrátane vlasov a pokožky, všade sa potíme a pri každodenných činnostiach zbierame piesok, špinu a iné nečistoty. To všetko sa časom dostane do vášho matraca, nehovoriac o tom, ak máte domáce zvieratá alebo malé deti.

Ak váš matrac začína zapáchať alebo má trvalé škvrny a všeobecné známky opotrebovania, hľadajte nový. Príležitostné vysávanie by pravdepodobne tiež nebolo na škodu.

Musím matrac otočiť alebo prevrátiť?

Väčšina výrobcov sa zhoduje v tom, že matrac by ste mali otáčať aspoň raz za:

 • Pružiny (skriňové a vreckové pružiny): tri až šesť mesiacov
 • Pena, pamäťová pena, hybrid a latex: šesť mesiacov

Tým sa predlžuje životnosť matraca, pretože sa rovnomerne opotrebováva. Môže tiež pomôcť udržať rovnováhu vášho tela počas spánku, pretože časom zabraňuje vzniku preležanín.

Čas, za ktorý sa matrac otočí alebo nie, zvyčajne určuje výrobca, pretože väčšina modelov má nejaký druh vankúšovej alebo vrchnej a spodnej vrstvy. V tomto prípade je najlepšie skontrolovať si to na webovej stránke výrobcu, ale spravidla:

 • Penové matrace a pružinové matrace s vankúšovým povrchom nie je potrebné obracať, pretože majú vrchnú a spodnú vrstvu (napríklad pamäťová pena je na vrchu a bežná pena je na spodku). Spodná vrstva preto nie je určená na spanie.
 • Pružinové alebo taštičkové matrace bez vrchnej a/alebo spodnej vrstvy s vankúšom sa môžu obracať aspoň každých šesť mesiacov.

Potrebujem chrániče matraca?

Chránič matraca je v podstate pripevnený poťah určený na ochranu postele a udržanie jej „sviežosti“ počas dlhšieho obdobia. Dokáže zabrániť poškodeniu a škvrnám spôsobeným vniknutím nečistôt, šupiniek kože a vlasov do matraca a väčšina z nich má aj materiál, ktorý zabraňuje premočeniu a presiaknutiu potu. Niektorí výrobcovia tvrdia, že zastaví aj roztoče a alergény.

Chrániče matracov sme netestovali, preto nemôžeme poskytnúť žiadne konkrétne vyjadrenia týkajúce sa účinnosti jednotlivých značiek a modelov. Nemôžeme sa vyjadriť ani k účinnosti/neúčinnosti rôznych materiálov a k tomu, či na ne bude vaše telo nejakým spôsobom reagovať.

Vo všeobecnosti sa však do chrániča matraca oplatí investovať:

 • Vo všeobecnosti môžu chrániť váš matrac pred nečistotami a tekutinami.
 • Čistia sa oveľa ľahšie ako samotný matrac.
 • Dodatočná vrstva môže byť výhodou v prípade reklamácie.
 • Záruky na matrace sa totiž nevzťahujú na škvrny, čo sa často používa ako zámienka na zrušenie záruky na nesúvisiace problémy. Chránič matraca tomu pomáha predchádzať a je pre vás výhodou aj v prípade, že budete musieť uplatniť reklamáciu. Svedčí to o tom, že ste podnikli ďalšie kroky na ochranu svojho tovaru.

Stručne povedané, chrániče matracov nie sú na škodu a sú relatívne cenovo dostupné za približne 2 000 Sk. Chránič môžete použiť aj na elektrickej podložke pod matrac. Takmer všetci výrobcovia sa zhodujú, že umiestnenie chrániča na elektrickú podložku je bezpečné.

Ako sa zbaviť starého matraca

Výmena matraca znamená, že musíte prejsť trochu ťažkopádnym procesom vyhadzovania starého matraca. Môžete ho odniesť na skládku alebo si najať firmu na jeho odvoz. Tieto možnosti však môžu byť pomerne drahé, pretože skládky si zvyčajne účtujú paušálne poplatky za likvidáciu odpadu.

Väčšina obcí ho zbiera bezplatne v rámci čistenia domácností (množstvový zber prebytočného odpadu). Ak však žijete v oblasti, kde sa vykonáva plánovaný zber a nie je možné vykonať zber na požiadanie, budete si musieť starý matrac ponechať ešte niekoľko mesiacov.

V závislosti od vašej polohy môže byť skládka vašou jedinou možnosťou, ale vedeli ste, že matrac môžete aj recyklovať? Tieto služby pôsobia po celej krajine a ponúkajú oveľa udržateľnejší prístup k uloženiu vášho matraca na večný spánok.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

RedakceChytryVyberSK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *