image

rady, ako si vybrať nástennú klimatizáciu v 2024 Prinášame vám test + rady pri kúpe, ako si vybrať nástennú klimatizáciu v 2024

  • Ušetrite peniaze, čas a nervy pri hľadaní spôsobu výberu nástennej klimatizácie.
  • Vyberte si najlepšiu nástennú klimatizáciu s najlepším pomerom ceny a kvality na základe nezávislých spotrebiteľských recenzií.
  • Po výbere najlepšej nástennej klimatizácie zistite, kde ju kúpite najlacnejšie.

Výber najlepšej nástennej klimatizácie môže byť skutočnou výzvou. Akú veľkosť potrebujete? Koľko bude stáť a ako bude hlučný? Pomôžeme vám nájsť ten správny model pre váš domov.

Recenzie a hodnotenia nástenných klimatizácií

Na základe recenzií zameraných na hodnotenie klimatizácií sme testovali výrobky spoločností Sinclair, Toshiba, NORDline, Panasonic, Fujitsu General, Samsung, Daikin a LG a medzi hlavné kritériá hodnotenia patrili spoľahlivosť klimatizácie, funkčnosť, jednoduchosť používania, tichá prevádzka, pomer ceny a výkonu a celková spokojnosť zákazníkov.

Nástenné klimatizácie Sinclair

Väčšina českých rodín má doma klimatizáciu alebo si ju aspoň želá. V horúcich letných teplotách sa klimatizácia jednoducho stáva neodmysliteľnou súčasťou života a zistiť si základné informácie o týchto výrobkoch pred kúpou sa odporúča naozaj každému. Či už ste na začiatku hľadania alebo len hľadáte prehľad konkrétnych značiek, ktoré ponúkajú klimatizáciu, náš článok je pre vás ten pravý.

Každoročné recenzie a hodnotenia klimatizácií výrazne pomáhajú českým domácnostiam pri výbere najlepšej klimatizácie pre ich potreby. Značky boli hodnotené na základe faktorov, ako sú funkčnosť, jednoduchosť používania, spoľahlivosť, pomer ceny a kvality, a všetci oslovení zákazníci mali možnosť vyjadriť sa ku klimatizačným zariadeniam, ktoré si zakúpili, a k svojim skúsenostiam s nimi. Vďaka stovkám domácností teraz vieme, ktoré značky účinne udržujú chlad v miestnostiach, keď je to potrebné. Hoci je každá klimatizácia iná a každá má svoje výhody a nevýhody, výber správnej značky vám môže poskytnúť väčšiu šancu na kúpu tej správnej. V našom prehľade sú zahrnuté všetky typy nainštalovaných klimatizácií.

Ktorú značku klimatizácie teda zákazníci považujú za najlepšiu? V minulom roku získala spoločnosť Sinclair päť hviezdičiek v kategóriách celkovej spokojnosti zákazníkov, funkčnosti, spoľahlivosti a tichej prevádzky. Potom štyri hviezdičky z hľadiska jednoduchosti používania a pomeru ceny a kvality.

Víťaz spotrebiteľského testu roka 2024

Najlepšie nástenné klimatizácie

Tu sme zoradili najlepšie klimatizácie, ktoré spotrebitelia hodnotili v našom najnovšom prieskume podľa toho, ako boli s nimi celkovo spokojní:

  1. Sinclair
  2. Toshiba
  3. NORDline
  4. Panasonic
  5. Spoločnosť Fujitsu všeobecne
  6. Samsung
  7. Daikin
  8. LG

Tento rok získali spoločnosti Toshiba, NORDline, Panasonic a Fujitsu General po štyri hviezdičky za celkovú spokojnosť zákazníkov, zatiaľ čo spoločnosti Samsung, Daikin a LG získali tri hviezdičky.

Okrem toho nám výsledky ukázali, že Toshiba bola jedinou značkou, ktorá získala päť hviezdičiek z hľadiska jednoduchosti používania a pomeru ceny a výkonu. Toshiba bola spolu so značkami Sinclair a Panasonic hodnotená najvyššie aj z hľadiska spoľahlivosti. Spoločnosti Samsung a Fujitsu General sa pridali k spoločnosti Sinclair a získali päť hviezdičiek za funkčnosť a tichú prevádzku. Každú značku muselo otestovať aspoň 30 zákazníkov, aby bola zahrnutá do našich konečných výsledkov.

Viac informácií o tom, ktorá klimatizácia by mohla byť pre váš dom najvhodnejšia, ako aj podrobnosti o tom, ako si vybrať novú klimatizáciu, nájdete v našom článku. Dozviete sa tiež, čo jednotlivé značky v súčasnosti ponúkajú v rámci svojich klimatizácií. A nakoniec sa pozrieme na niektoré ďalšie významné značky, ktoré ponúkajú klimatizácie, ktoré tiež stoja za zmienku.

Najlepšie nástenné klimatizácie roka 2024 podľa spotrebiteľského testu

Čo treba zvážiť pri kúpe klimatizácie

Nájsť správnu klimatizáciu môže byť náročné, ak neviete, čo by takáto klimatizácia mala mať, ktoré možnosti sú cenovo najvýhodnejšie a ktoré funkcie sú dnes už akýmsi štandardom. Keď sme sa respondentov opýtali, čo je pre nich najdôležitejšie pri rozhodovaní o kúpe novej klimatizácie, uviedli tieto položky:

  • Energetická účinnosť: 44 %
  • Cena: 41%
  • Vzhľad: 5%

Veľkosť

Jedným z prvých krokov pri výbere správnej klimatizácie pre váš domov je správne určenie veľkosti priestoru, ktorý chcete chladiť. Na tento účel vynásobte dĺžku miestnosti šírkou. Výška stropu môže byť dôležitá aj v prípade, že máte obzvlášť vysoký strop. Zvyčajne potrebujete aspoň 1 až 1,5 kW chladiaceho výkonu na 10 m² chladeného priestoru.

Energetická účinnosť

Podľa nášho prieskumu je energetická účinnosť (44 %) najväčším a najrozhodujúcejším faktorom pre spotrebiteľov pri výbere novej klimatizácie. O niečo menej dôležitá je cena výrobku (41 %). Ukázalo sa, že tretina respondentov (33 %) má klimatizáciu so strednou alebo vyššou energetickou účinnosťou, zatiaľ čo približne každá štvrtá domácnosť (27 %) vlastní modely s najvyššou energetickou účinnosťou. Čím vyššia je energetická účinnosť, tým vyššie sú počiatočné náklady. Vyššia nákupná cena vám však môže neskôr pomôcť ušetriť peniaze vo forme nižších účtov za elektrinu.

Energetické štítky

Na energetickom štítku klimatizácie sa stretnete s klasickými pojmami, ako je energetická trieda, spotreba energie alebo hladina hluku, ale aj s menej známymi pojmami, ako je menovitý chladiaci výkon alebo hodnota chladiaceho faktora. Pri mobilných klimatizáciách nájdete samostatné štítky pre modely chladiace a vykurovacie a pre modely určené len na chladenie, ale väčšina informácií je rovnaká. Podľa energetickej triedy môžete na prvý pohľad zistiť, aká je účinnosť modelu, pričom najlepšie klimatizácie majú triedy A až A+++.

Cena

Keď ide o udržanie chladu, nejde len o to nájsť najlacnejšiu klimatizáciu, ale aj takú, ktorá ponúka najlepšiu kvalitu za danú cenu. Chcete jednoduchú klimatizáciu, ktorá na vás len pumpuje chladný vzduch, alebo chcete zariadenie, ktoré má viac funkcií, je energeticky úspornejšie a má celkovo širšie možnosti využitia? Hoci to môže znamenať vyššiu kúpnu cenu, môžete si byť istí, že tieto peniaze vynaložíte na ďalšie výhody do budúcnosti, ktoré vám môžu z dlhodobého hľadiska ušetriť dosť peňazí, pokiaľ ide o účty za elektrinu.

Ako ukázal náš prieskum, české domácnosti, ktoré si v posledných troch rokoch zakúpili a nainštalovali novú klimatizáciu s deleným systémom, vynaložili v priemere viac ako 1 500 EUR. Kúpa klimatizácie je skutočne výhodná investícia do vášho domova a vášho pohodlia.

Dizajn

Hoci sa zdá, že vzhľad klimatizácie nie je pre mnohých ľudí až takým dôležitým faktorom – iba jeden z 20 zákazníkov (5 %) uviedol, že dizajn je pre nich dôležitý. Stále by ste mali hľadať jednotku, ktorá sa hodí k štýlu a vybaveniu vašej domácnosti. Existuje niekoľko značiek, ktoré sa stotožňujú s trendom čiernych spotrebičov, ako napríklad NORDline, zatiaľ čo iné uprednostňujú skôr strieborné prevedenie, ak je pre vás biela možnosť príliš „obyčajná“. Značky ako Daikin majú tiež zaoblené predné panely pre štýlový a elegantný dizajn.

Pripojenie

Niektoré modely sa pýšia inteligentnými funkciami a iné značky s nimi prichádzajú. Funkcie, ako je pripojenie Wi-Fi, sú čoraz obľúbenejšie a umožňujú vám ovládať klimatizáciu prostredníctvom smartfónu, tabletu, jednoducho online alebo ako súčasť systému domácej automatizácie. Aj keď to nie je úplne kľúčový aspekt, určite zvyšuje pohodlie používania spotrebiča, najmä ak ho môžete zapnúť na diaľku, keď ste práve na ceste z práce.

Aký typ klimatizácie si mám zaobstarať?

Pre väčšinu domácností bude najlepšou alternatívou klimatizácia s reverzným cyklom. Poďme si rozobrať, čo to znamená.

Typy klimatizácií a ich cena

Split

Majú dve časti: vnútornú jednotku a vonkajšiu jednotku, ktoré sú spojené potrubím s chladivom. Ide o najbežnejší typ klimatizácie, ktorý je vhodný pre miestnosť alebo otvorený priestor splochou do 60m2. Cenové rozpätie: 650 – 5 000 EUR.

Multisplit

Podobný split systému, ale s jednou vonkajšou jednotkou pripojenou k dvom alebo viacerým vnútorným jednotkám. Vhodné pre dve alebo tri miestnosti, ktoré sú pomerne blízko seba, najmä ak nie je možné použiť samostatné delené systémy alebo duálne systémy. Približne rovnaké cenové rozpätie ako pri samostatných delených systémoch.

Potrubie

Má samostatnú centrálnu jednotku, zvyčajne umiestnenú na streche, ktorá je vzduchovými kanálmi prepojená s výstupmi vzduchu a snímačmi v každej miestnosti. Hodí sa na chladenie a vykurovanie celého domu. Cenové rozpätie: viac ako 5 000 EUR (môže ľahko presiahnuť 10 000 EUR).

Montáž na okno/stenu

Jednotka s jedným boxom, inštalovaná do okna alebo cez stenu. Vhodné pre miestnosti a otvorené priestory do 50m2. Menšie jednotky možno zapojiť do bežnej zásuvky; väčšie jednotky môžu vyžadovať dodatočné zapojenie. Nie sú tak úsporné ani účinné ako splitové systémy, ale sú rozumnou voľbou, ak máte obmedzený rozpočet alebo ak splitový systém nie je možný (napríklad ak si prenajímate byt). Cenové rozpätie: 400 EUR – 1 000 EUR.

Mobilná klimatizácia

Jedna jednotka, ktorú možno podľa potreby presúvať z miestnosti do miestnosti (ale spravidla nie tak ľahko). Väčšina z nich má flexibilné potrubie, ktoré sa musí pripojiť k oknu, aby sa teplo dostalo von. Vhodné pre miestnosti, v ktorých nie je možné zabudovať klimatizáciu (napríklad ak ste v podnájme). Nie sú také účinné ako delené systémy. Pozrite si naše recenzie mobilných klimatizácií. Cenové rozpätie: 300 – 1 500 EUR.

Ktorá značka nástennej klimatizácie je najvhodnejšia

Spoločnosť Sinclair prekonala naše očakávania pri testovaní klimatizácií a preukázala dokonalú funkčnosť a spoľahlivosť, ktorú zákazníci očakávajú. Pred rozhodnutím o konkrétnom výrobku je dôležité porovnať širokú škálu značiek a modelov.

Výkon klimatizácie a energetická účinnosť sú asi najdôležitejšie faktory, na ktoré by sme sa pri porovnávaní rôznych modelov odporúčali zamerať. Nakoniec nemá zmysel kupovať systém, ktorý je príliš veľký alebo príliš malý pre priestor, pre ktorý je určený.

Všetky tieto faktory majú vplyv aj na vaše náklady na energiu. Vzhľadom na vysoké ceny energie, ktorým v súčasnosti čelíme, nebola spotreba energie nikdy dôležitejšia. Kúpa modelu s vysokou účinnosťou vás bude pravdepodobne stáť oveľa viac, ale z dlhodobého hľadiska vám skutočne ušetrí peniaze. Takto získate univerzálnu a kvalitnú klimatizáciu, ak ste ochotní a schopní primerane utrácať.

V prípade klimatizácií zvyčajne dostanete to, za čo zaplatíte. Dúfame, že vám naša recenzia pomohla a budete si môcť kúpiť najlepšiu klimatizáciu, s ktorou budete spokojní dlhé roky.

Čo je klimatizácia s reverzným cyklom?

Klimatizácia s reverzným cyklom dokáže rovnako dobre vykurovať ako chladiť – v skutočnosti je to jeden z najlacnejších spôsobov vykurovania vášho domova v zime.

V režime chladenia odoberá klimatizácia s rozdeleným systémom teplo zo vzduchu v miestnosti a prenáša ho von prostredníctvom chladiaceho plynu v potrubí spájajúcom vnútornú a vonkajšiu jednotku. Vonkajšia jednotka uvoľňuje teplo a čerpá ochladený vzduch späť do vnútornej jednotky, kde cyklus pokračuje. V režime vykurovania je proces jednoducho obrátený a odoberá tepelnú energiu z vonkajšieho vzduchu a posiela ju do interiéru (áno, aj v chladnom počasí je vo vonkajšom vzduchu určitá tepelná energia).

Ak potrebujete klimatizáciu len na chladenie v lete (napríklad ak žijete v oblasti s miernymi zimami alebo už máte iný vykurovací systém), môže byť pre vás vhodná bežná klimatizácia. Zvyčajne sú lacnejšie ako modely s reverzným cyklom a majú rovnaké funkcie.

Izby a plochy do 50 metrov štvorcových. Klimatizácia sa zvyčajne inštaluje do okna alebo cez stenu. Menšie jednotky možno pripojiť bežným spôsobom do zásuvky; väčšie jednotky môžu vyžadovať dodatočné zapojenie. Cenové rozpätie: 450 – 1 000 EUR.

Akú veľkosť klimatizácie potrebujem?

Tu je náš stručný sprievodca klimatizačným výkonom, ktorý potrebujete pre konkrétnu veľkosť miestnosti.

Veľkosť miestnostiKapacita
Do 20 m 22-2,5 kW
20–40 m 22,5-5 kW
40–60 m 24-6 kW
60–80 m 25-7 kW
80+ m 26-9 kW

Toto je len orientačný prehľad. Pred kúpou klimatizácie si musíte urobiť presný výpočet, inak budete čeliť nasledujúcim problémom:

  • Modely, ktoré sú príliš výkonné na veľkosť miestnosti, môžu pracovať častejšie v krátkych cykloch, aby dosiahli cieľovú teplotu. To môže spôsobiť, že v miestnosti bude príliš chladno alebo príliš teplo, nedostatočné odvlhčovanie (t. j. vzduch bude príliš vlhký, čo môže byť nepríjemné), zvýšenú spotrebu energie a prevádzkové náklady, ako aj opotrebovanie systému.
  • Modely s nedostatočným výkonom môžu častejšie bežať na maximálny výkon, čo by mohlo vysušiť vzduch a spôsobiť nadmerné opotrebovanie.

Náš tip : Vyberte si model s rovnakou alebo o niečo vyššou kapacitou pre danú miestnosť.

Ak ste napríklad vypočítali, že miestnosť potrebuje model s výkonom 6 kW, hľadajte klimatizáciu s chladiacim výkonom od 6 kW do 6,5 kW (približne). Pravdepodobne najlepšou voľbou je kúpiť model s kapacitou o niečo vyššou ako požadovanou, pretože pri extrémnych teplotách môže pomôcť trochu viac hluku. Neprekračujte však príliš požadovanú kapacitu.

Ako vykonať správny výpočet

Niektorí inštalatéri a online kalkulačky ponúkajú len zjednodušenú analýzu a môžu mať tendenciu odporúčať väčšiu kapacitu, ako v skutočnosti potrebujete.

Je však potrebné zvážiť mnoho premenných. Napríklad dobre izolovaná miestnosť s oknami orientovanými na juh sa bude nachádzať na dolnej hranici rozsahu kapacity, zatiaľ čo neizolovaná miestnosť s oknami orientovanými na západ bude potrebovať vyšší rozsah kapacity.

Správny výpočet zohľadňuje všetky aspekty miestnosti:

  • Veľkosť miestnosti: dĺžka, šírka a výška.
  • Typ izby: obývacia izba, prepojená obývacia izba a kuchyňa, spálňa atď.
  • Veľkosť a orientácia okien a sklenených dverí. Veľké okno orientované na sever alebo západ môže v lete prepúšťať veľa tepla.
  • Žalúzie a závesy na oknách.
  • Izolácia podlahy, stropu a stien.
  • Miestne podnebie.

Koľko stojí prevádzka klimatizácie?

Prevádzkové náklady stredne veľkej klimatizácie sa pohybujú od približne 120 do 500 EUR ročne.

V našich recenziách klimatizácií sme merali prevádzkové náklady. Ako je vidieť v nasledujúcej tabuľke, prevádzkové náklady sa môžu líšiť o niekoľko tisíc korún ročne v závislosti od modelu.

Prevádzkové náklady testovaných klimatizácií
VeľkosťRočné prevádzkové náklady *
Malé (do 4 kW)120 – 450 EUR
Stredný (4-6 kW)160 – 550 EUR
Veľké (nad 6 kW)250 – 650 EUR

* Na základe toho, koľko elektrickej energie spotrebuje každý model na stanovené množstvo chladenia a vykurovania za rok pri maximálnom výkone a po zvyšok roka v pohotovostnom režime (na základe nákladov na elektrickú energiu vo výške 0,2 EUR/kWh). Ide o orientačné údaje; skutočné prevádzkové náklady sa môžu líšiť.

Ako hlučné sú klimatizácie?

Väčšina moderných splitových klimatizácií je veľmi tichá zvnútra aj zvonku, ale pred kúpou sa určite oplatí skontrolovať ich hlučnosť.

V našom poslednom teste sa hlučnosť vnútorných jednotiek pohybovala od 19 dB do 53 dB a vonkajších jednotiek od 42 dB do 69 dB (merané pri najtiššom nastavení vnútorného ventilátora).

Na porovnanie uvádzame niektoré bežné úrovne hluku:

  • 30 dBA: typická hladina hluku v tichom dome
  • 50 dBA: interiér tichého auta počas jazdy
  • 60 dBA: typický rozhovor
  • 70-80 dBA: vysávač

Hlučná vnútorná jednotka môže rušiť vaše aktivity, konverzáciu alebo dokonca spánok. Hlučná vonkajšia jednotka môže rušiť vás (ak je príliš blízko okna spálne alebo obývačky) aj vašich susedov, preto starostlivo zvážte umiestnenie vonkajšej jednotky.

Väčšina miestnych zastupiteľstiev zaviedla obmedzenia týkajúce sa hluku pri používaní klimatizácie. Pred kúpou si prečítajte stanovy rady a pravidlá vášho bytového družstva, najmä ak potrebujete inštalovať vonkajšiu jednotku v blízkosti susedov.

Funkcie, ktoré treba zvážiť

Rýchlosti ventilátora

Ventilátor cirkuluje ochladený alebo ohriaty vzduch po miestnosti. Hľadajte model so širokým rozsahom prúdenia vzduchu a viacerými rýchlosťami ventilátora: od veľmi vysokých – na rýchle ochladenie miestnosti, až po veľmi nízke – aby sa dosiahla ideálna teplota v miestnosti bez veľkého hluku a nepríjemného prievanu.

Prevádzkové režimy

  • Auto: Automaticky vyberie režim potrebný na udržanie zvolenej teploty v miestnosti.
  • Cool: Odvádza teplo zvnútra von, čím ochladzuje miestnosť.
  • Teplo: Privádza teplo zvonku dovnútra a ohrieva miestnosť.
  • Suché: Odvlhčuje vzduch. Poskytuje určité chladenie, ale nie také silné ako režim chladenia.
  • Len ventilátor: Vyfukuje vzduch bez ohrievania, chladenia alebo sušenia, čo je užitočné, keď chcete len chladný vánok.
  • Úspora energie: nazýva sa aj ekologický režim a znižuje spotrebu energie. Rôzne značky to realizujú rôznymi spôsobmi. Klimatizácia môže buď jednoducho znížiť chladiaci alebo vykurovací výkon nastavením termostatu o jeden alebo dva stupne, alebo môže pomocou senzorov zistiť, či sa v miestnosti nikto nenachádza, a potom znížiť chladenie/vykurovanie.

Detektor pohybu

  • Zistí, či je niekto v miestnosti, aby jednotka vedela, že môže pokračovať v prevádzke. Niektoré modely dokonca smerujú pohyb vzduchu na vnímanú osobu. Ak nie je nikto zistený, jednotka sa môže prepnúť do úsporného režimu, aby sa znížila spotreba energie.
  • Táto funkcia neznamená, že môžete nechať klimatizáciu v prevádzke celé hodiny, keď je dom prázdny. Stále je oveľa lepšie ho vypnúť a pomocou funkcie časovača ho zapnúť tesne pred návratom domov alebo ho zapnúť na diaľku cez Wi-Fi (pozri nasledujúcu položku).
  • Táto funkcia má rôzne názvy. Mitsubishi Electric to nazýva detekcia neprítomnosti, Mitsubishi Heavy Industries to nazýva ekologická prevádzka, Panasonic to nazýva ECONAVI a Daikin to nazýva Intelligent Eye.

Mnohé novšie modely klimatizácií možno ovládať na diaľku pomocou aplikácie v smartfóne.

Ovládanie cez Wi-Fi a aplikáciu

  • Mnohé z novších modelov sa dokážu pripojiť k bezdrôtovej sieti vo vašej domácnosti, takže môžete klimatizáciu ovládať pomocou aplikácie v smartfóne – to je užitočné, ak ste v práci a chcete ju zapnúť pred príchodom domov alebo ste doma, ale nemôžete nájsť diaľkové ovládanie.
  • Niektoré modely majú túto funkciu zabudovanú, iné majú ovládanie klimatizácie, ktoré ju umožňuje.

Vzduchové filtre a samočistenie

  • Klimatizácie ponúkajú čoraz dokonalejšie systémy filtrácie vzduchu, ktoré odstraňujú zo vzduchu alergény, plesne, baktérie, zápach a prach.
  • To je často sprevádzané samočistiacou funkciou, ktorá udržiava vnútro jednotky suché a znižuje hromadenie prachu a rast plesní; to tiež pomáha udržiavať efektívnejší chod jednotky.

Diaľkové ovládanie

Hľadajte veľké, dobre rozmiestnené tlačidlá s ľahko čitateľnými štítkami a veľký, ľahko čitateľný displej LCD.

Diaľkový ovládač by mal byť ľahko čitateľný a ovládateľný pomocou dobre rozmiestnených tlačidiel.

Režim spánku

Táto funkcia postupne upravuje teplotu na príjemnú úroveň vhodnú na spánok, takže klimatizácia počas spánku nepracuje tak rušivo (a je tichšia).

Nastaviteľné alebo oscilačné obrazovky

Odporúčame ich nasmerovať nahor, keď je vzduch chladný, a nadol, keď je vzduch teplý. Pri väčšine modelov to možno vykonať pomocou diaľkového ovládania. Ľavé a pravé nastavenie pomáha nasmerovať vzduch tam, kde je to potrebné.

Reštartovanie ochrany

Chráni kompresor tým, že zabraňuje opätovnému spusteniu klimatizácie bezprostredne po jej vypnutí.

Nástenné alebo stropné klimatizácie?

  • Vysoká stena: vnútorná jednotka je umiestnená vysoko na stene, aby vzduch mohol ľahko prúdiť po miestnosti.
  • Montáž na podlahu: vnútorná jednotka je na úrovni podlahy, čo môže byť pre niektoré miestnosti vhodnejšie.
  • Kazeta: vnútorná jednotka je namontovaná priamo v strope.
  • Podlaha/strop: môže byť namontovaný na strope alebo na podlahe.

Prevádzkový rozsah

Žijete vo veľmi horúcej alebo chladnej oblasti? Väčšina modelov môže pracovať pri teplotách od približne -10 °C do približne 45 °C alebo viac. To je pre väčšinu častí krajiny dostatočné, ale pred kúpou si overte prevádzkový rozsah klimatizácie, aby ste sa uistili, že zvládne všetky extrémy vo vašej oblasti. (Ak žijete v horúcom a suchom podnebí, lacnejšou alternatívou klimatizácie môže byť odparovací chladič.)

Automatické odmrazovanie

Ak žijete v chladnom podnebí, určite si zaobstarajte klimatizáciu s automatickým odmrazovaním, aby sa v zime na vonkajších cievkach netvorila námraza.

Kedy je najlepší čas na kúpu klimatizácie?

  • Ak môžete, vyhnite sa nákupu počas hlavnej sezóny, teda v lete a v zime. Montážne firmy sú v týchto obdobiach zvyčajne veľmi zaneprázdnené a na inštaláciu novej jednotky budete možno musieť čakať niekoľko týždňov.
  • Ak je to možné, nakupujte pred začiatkom hlavnej sezóny, aby bola vaša nová jednotka nainštalovaná a pripravená, keď ju budete najviac potrebovať.
  • Prípadne sa oplatí nakupovať hneď po skončení sezóny. Staré zásoby môžu byť zľavnené, pretože predajcovia uvoľňujú miesto pre nové modely.

Ako nainštalovať delené klimatizačné jednotky

  • Kvôli chladiacemu plynu budete potrebovať akreditovaného inštalatéra. Kontaktujte niekoľko vybraných a počkajte na ponuky. Väčšina technikov ponúka aj dodávku klimatizácie, len u niektorých si musíte jednotku zakúpiť sami.
  • Okrem akreditácie by mal mať inštalatér aj kvalifikáciu v oblasti elektrotechniky, aby mohol zapojiť klimatizačnú jednotku vo vašom dome. Mnohí ju nemajú, ale to znamená, že nemôžu poskytnúť záruku na elektrickú prácu, iba na samotnú klimatizáciu. Rovnako musí kvalifikovaný inštalatér zabezpečiť odtok z vašej klimatizácie do dažďovej kanalizácie. Uistite sa, že vybraná montážna firma má potrebné akreditácie na vykonanie celej inštalácie.
  • Vo všeobecnosti je lepšie nainštalovať klimatizáciu na dlhšiu stenu miestnosti ako priamo nad okno, ale váš inštalatér by vám mal odporučiť najlepšie umiestnenie pre vašu individuálnu situáciu.
  • Vonkajšia jednotka vašej delenej klimatizácie musí byť nainštalovaná na pevnom podklade (napríklad na betónovej doske) alebo pripevnená k stene pomocou pevnej podpery. Mal by byť čo najbližšie k výstupu vzduchu z interiéru, ideálne s približne tromi až piatimi metrami potrubia medzi oboma jednotkami.

Majú klimatizačné zariadenia filtre HEPA?

Všetky klimatizácie majú vo vnútornej jednotke prachový filter. Zachytáva prach z cirkulujúceho vzduchu a zabraňuje upchávaniu vnútorných častí. Prachový filter má však len malý, prípadne žiadny účinok na dym a iné veľmi jemné častice.

Na odfiltrovanie dymu je potrebný filter HEPA. Filtre HEPA však nie je možné namontovať do splitových systémov alebo kanálových klimatizácií. Klimatizačné zariadenia musia do miestnosti dodať pomerne veľký objem vzduchu, a preto by potrebovali výkonné ventilátory vo vnútornej jednotke, aby toto množstvo vzduchu pretlačili cez tesnú tkaninu filtra HEPA.

Niektoré klimatizácie majú filter na čistenie vzduchu založený na ionizácii. Existuje niekoľko variantov tohto typu vrátane fotokatalytických a plazmových filtrov. Ionizačné filtre dokážu odstrániť aspoň časť dymu, ale zvyčajne sa tvrdenia o týchto filtroch zameriavajú na odstraňovanie jemného prachu, zápachu, alergénov a baktérií.

Na internete nájdete rôzne filtre na čistenie vzduchu pre klimatizácie, ktoré sú označované ako elektrostatické, s aktívnym uhlím atď. Výrobcovia tvrdia, že sú kompatibilné s hlavnými značkami klimatizácií a v niektorých prípadoch sa dajú upraviť tak, aby vyhovovali rôznym modelom. Pri takýchto filtroch buďte opatrní. Hoci môžu poskytovať deklarovanú filtráciu, je veľmi nepravdepodobné, že boli dôkladne testované s každou značkou klimatizácie, a použitie neoriginálnych dielov môže znížiť výkon vašej klimatizácie, čo môže viesť k jej poškodeniu a strate záruky.

Kompresor by mal byť nainštalovaný na pevnom podklade alebo pripevnený na stenu pomocou pevných držiakov a chránený pred priamym slnečným svetlom.

  • Chráňte vonkajšiu stranu klimatizácie pred priamym slnečným žiarením – napríklad jej montážou na južnú stenu alebo markízu.
  • Jednofázové napätie je všetko, čo potrebujete pre väčšinu multi/split klimatizácií. Pri veľmi veľkých systémoch s viacnásobným delením môže byť potrebné trojfázové napätie, napríklad 20 kW alebo viac.
  • Keď už máte klimatizáciu, nezabudnite pravidelne čistiť filtre a zabezpečovať servisné prehliadky.
Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

RedakceChytryVyberSK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *