image

Poradenstvo pri výbere prenosného počítača v 2024 Prinášame vám test + nákupné rady, ako si vybrať notebook v roku 2024

 • Ušetrite peniaze, čas a nervy pri hľadaní spôsobu výberu notebooku.
 • Na základe nezávislých spotrebiteľských recenzií si vyberte najvhodnejší notebook s najlepším pomerom ceny a výkonu.
 • Po výbere najlepšieho notebooku zistite, kde ho môžete kúpiť najlacnejšie

Ako si vybrať notebook?

Notebooky sú v súčasnosti veľmi rozšírené a mnohí ľudia si bez nich nevedia predstaviť svoj každodenný život. Ešte pred niekoľkými rokmi bol notebook záležitosťou majetnejších, ale dnes to už neplatí. Výber najlepšieho notebooku pre študentov môže byť pomerne náročný, najmä ak technológiám veľmi nerozumiete. Pozrime sa na to, aké parametre treba pri kúpe sledovať a ako si vybrať notebook, ktorý je pre vás vhodný.

Pomôžeme vám vybrať notebook pre každého, či už preferujete počítač so systémom Windows alebo Mac, používate ho na cestách alebo doma.

Pri výbere notebooku je dôležité mať na pamäti, že nejde len o veľkosť. Nájsť ten správny model, ktorý by vyhovoval vašim potrebám a cenovej kategórii, však nie je jednoduché, a práve v tom vám môžeme pomôcť.

Víťazi testu – Najlepšie notebooky roka 2024

Ľudová voľba

27″ Philips 276B1JH USB-C

LCD monitor 27″ Philips 276B1JH USB-C:Kvalitný monitor Philips 276B1JH s dokovacou stanicou a výklopnou webovou kamerouAk potrebujete rýchlo a kvalitne …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★98%
Cena: 506 €

Zlatá stredná cesta

Lenovo IdeaPad Slim 5 15IRU9 Cloud Grey celokovový

Notebook Lenovo IdeaPad Slim 5 15IRU9 Cloud Grey celokovový:Lenovo IdeaPad Slim 5 15IRU9Štýlová, ľahká a tenká konštrukciaDlhá výdrž batérie s …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★98%
Cena: 859 €

Víťaz testu

Lenovo IdeaPad Flex 5 14ITL05 Abyss Blue + aktívny stylus Lenovo

Notebook Lenovo IdeaPad Flex 5 14ITL05 Abyss Blue + aktívny stylus Lenovo:Ľahko prenosný multimediálny 2 v 1 notebook so skvelým …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★96%
Cena: 1 009 €

Pre náročných

Acer Swift X 14 Steel Gray celokovový (SFX14-71G-77LS)

Notebook Acer Swift X 14 Steel Gray celokovový (SFX14-71G-77LS):Notebook Acer Swift X 14 – unikátna kombinácia mobility a výkonuS elegantným …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★98%
Cena: 1 199 €

Na čo treba myslieť pred návštevou obchodu

Predtým, ako si vyberiete a kúpite notebook, je potrebné ujasniť si niekoľko vecí. Najprv si premyslite, na čo vlastne budete notebook používať. Chcete na ňom hrať dobré hry? Alebo ho potrebujete len na písanie dokumentov? To zohráva určitú úlohu a závisí to od mnohých vecí. Druhá dôležitá vec je výdrž batérie. Budete môcť notebook neustále pripájať k elektrickej sieti? Alebo ho budete používať skôr vonku? Keď budete mať jasno, budete si môcť vybrať kapacitu batérie. Aj keď možno nerozumiete, podľa čoho si vybrať notebook, viete, že existuje niekoľko typov operačných systémov. Niektorí ľudia dávajú prednosť systému Windows, iní zasa operačnému systému od spoločnosti Apple. Medzi ďalšie parametre, ktoré by ste si mali premyslieť pred návštevou obchodu, patrí veľkosť notebooku alebo požadovaný dizajn. Keď máte aspoň trochu jasno v tom, čo chcete, môžeme prejsť k samotným komponentom.

Ako si vybrať správny prenosný počítač a na čo je dôležité sa zamerať

 • Operačný systém
 • Značka notebooku
 • Výdrž batérie a hmotnosť notebooku
 • Zobrazenie
 • Technické parametre
 • Cena

Ako si vybrať operačný systém

Pre niektorých môže byť problémom samotný operačný systém. Pozrite sa, čo je skutočne k dispozícii. Najbežnejším systémom je Windows, s ktorým sa stretol každý. Ďalšie systémy, s ktorými sa môžete stretnúť, sú Linux, Apple MacOS alebo Google Chrome OS. Ak si tým nie ste istí, je lepšie zvoliť ten, na ktorý ste zvyknutí. Najpravdepodobnejšou možnosťou je pravdepodobne systém Microsoft Windows.

Značka notebooku

Mnohí ľudia sa pred kúpou pýtajú svojich priateľov a známych, akú značku notebooku majú doma. To je však veľmi subjektívne. Môžete sa však riadiť rôznymi odkazmi, ktoré nájdete na internete. Medzi známe značky, ktoré sa preslávili, patria:

 • Lenovo
 • HP alebo Hewlett Packard
 • Acer
 • Asus
 • Apple
 • A mnoho ďalších

Odolnosť a hmotnosť notebooku

V niektorých prípadoch je dosť dôležité, ako dlho vydrží váš notebook bez nabíjania. Tento parameter vás bude zaujímať najmä vtedy, ak s ním plánujete veľa cestovať. Nie je dobré riadiť sa etiketami, ktoré môžu byť neobjektívne. A to preto, že výrobcovia, ak už notebook testujú, tak na ňom určite aktívne nepracujú. Ak sa teda obávate, či vám notebook dlho vydrží, je lepšie pozrieť sa na skúsenosti iných používateľov. Pri bežnom používaní tak získate najlepší obraz. Keď sa rozhodujete, ako dlho počítač vydrží na cestách, ďalším dôležitým faktorom môže byť hmotnosť. Koniec koncov, nosenie ťažkého notebooku nie je práve pohodlné.

Displej notebooku

Môže sa to zdať ako zanedbateľný detail, ale veľkú úlohu zohráva aj veľkosť a rozlíšenie displeja. Nezabudnite, že čím väčší je notebook, tým lepšie by malo byť rozlíšenie. Pokiaľ ide o veľkosť, stretnete sa s rozmermi v palcoch. To môže byť trochu nepraktické a niektorí môžu mať problém predstaviť si, aký veľký bude displej. Samozrejme, pred kúpou by ste si mali notebook najprv skontrolovať. Akú veľkosť by ste si mali vybrať? Veľkosti možno rozdeliť do troch kategórií:

 • na cestovanie je vhodnýnotebook s 10-12-palcovým displejom. Nie je príliš veľký a ťažký. Je dostatočne veľký na bežné písanie dokumentov, prehliadanie internetu alebo prehrávanie filmov
 • notebook s 13-15-palcovým displejom je zlatá stredná cesta. Je dostatočne veľký a má dobrý výkon.
 • notebooky s displejom 15 palcov a viac už nie sú vhodné na každodenné používanie, ale sú veľmi obľúbené. Ponúkajú väčší displej, ale aj veľmi dobrý výkon. Tieto počítače sa dajú používať doma s podmienkou, že ich občas niekam presuniete.

Technické parametre

Pri kúpe notebooku sa musíme pozrieť aj na ďalšie technické parametre. Medzi tie dôležité patria procesor, pamäť RAM, pevný disk a grafická karta. Najpoužívanejšie sú procesory IntelCore a nájdete ich vo väčšine notebookov. Ďalším dôležitým faktorom je pamäť RAM, ktorá zásadne ovplyvňuje rýchlosť práce notebooku. Ak chcete, aby váš počítač fungoval na dobrej úrovni, nemá zmysel zaobstarať si menej ako 8 GB pamäte RAM. To isté platí pre pevný disk, ktorého ideálna kapacita je 256 GB.

Cena notebooku

Tak ako každý iný spotrebič, aj notebook možno rozdeliť do niekoľkých cenových kategórií. Lacné notebooky sa dajú kúpiť za cenu do 300 EUR, avšak takéto počítače sú známejšie ako netbooky. Sú vhodné na cestovanie, ale ich výkon nie je príliš veľký.

Notebooky od 300 do 650 EUR sú vhodné pre všetkých bežných používateľov a ponúkajú veľmi dobrý výkon. Zvyčajne s nimi môžete robiť všetko, čo potrebujete, a dokonca si zahrať peknú hru.

Notebook nad 650 EUR je už „nadupaný“ stroj, ktorý sa bude pýšiť aj kvalitným spracovaním všetkých komponentov. Samozrejme, že budete mať veľkú pamäť, sledovať filmy a hrať hry.

Typy prenosných počítačov

Pojem „notebook“ sa často používa ako všeobecný opis. V súčasnosti existuje mnoho ďalších pojmov, ktoré špecifikujú niektoré dôležité vlastnosti danej kategórie notebookov.

Notebooky však môžete rozdeliť aj na menšie podkategórie, ktoré sa navzájom nevylučujú – napríklad ultrabook, ktorý funguje ako notebook aj tablet. Niektoré zariadenia, ktoré sú navrhnuté ako tablety, môžu po doplnení klávesnice fungovať aj ako notebooky. Niektoré sú na to špeciálne navrhnuté, ako napríklad rad Microsoft Surface.

Notebook (alias prenosný počítač)

Tento termín sa používa na označenie notebooku s veľkosťou, ktorá vyvažuje prenosnosť a funkčnosť.

Môžu sa výrazne líšiť celkovou veľkosťou a špecifikáciami – rýchlosťou procesora, kapacitou úložiska, pamäťou (RAM) a veľkosťou obrazovky.

Cena sa môže pohybovať od lacných modelov až po výkonné a drahé herné notebooky.

Ultrabook

Ultrabook je termín, ktorý vytvoril počítačový čip Intel pre špeciálny typ ultraprenosného notebooku (preto ultrabook). Ultrabooky musia spĺňať špecifické kritériá pre rôzne veci, ako sú veľkosť/hmotnosť, výdrž batérie, typ čipovej sady (vrátane zabudovaných bezpečnostných funkcií).

Medzi ich silné stránky patrí zabezpečenie a ochrana proti krádeži zabudovaná na úrovni hardvéru.

Hoci sa pôvodný MacBook Air považuje za inšpiráciu pre kategóriu ultrabookov, v skutočnosti to ultrabook nie je.

Netbook

Malé, lacné notebooky, ktoré využívajú výkonný procesor Intel Atom a sú určené na prácu s internetom.

Tie sa z veľkej časti prestali používať a nahradili ich tablety, ultrabooky a ultraprenosné notebooky, najmä Chromebooky.

Chromebook

Chromebooky používajú operačný systém ChromeOS (založený na Linuxe). Sú určené predovšetkým na prácu s webovými aplikáciami a údajmi, ktoré sú uložené v cloude, nie v samotnom notebooku. Aplikácie je potrebné stiahnuť z webového obchodu Chrome. Najnovšie Chromebooky dokážu spúšťať aj aplikácie pre Android.

Chromebooky sú v niektorých školách obľúbené aj preto, že sú dostupné v mnohých lacnejších modeloch a ich minimálna konfigurácia umožňuje jednoduchšiu centralizovanú správu a zabezpečenie.

MacBook

Notebooky Apple sa dodávajú v dvoch verziách – ultratenký MacBook Air a výkonný MacBook Pro v 13-palcovej a 16-palcovej veľkosti (nahrádza 15-palcovú veľkosť). Obe verzie používajú operačný systém macOS.

Tablet ako prenosný počítač

Podobne ako konvertibilné notebooky môžu fungovať ako tablety, niektoré tablety možno používať ako notebooky s odnímateľnou klávesnicou. Najvýznamnejšie sú tablety so systémom Windows, ako napríklad vlastný rad Surface Pro od spoločnosti Microsoft a menší Surface Go, ktorý skutočne využíva klávesnicu, pretože používa operačný systém Windows 10. Na rozdiel od zariadení 2v1 sa však dajú rýchlo používať ako tablet bez väčšej hmotnosti a objemu klávesnice.

Tablety ako iPad a iPad Pro majú voliteľnú odnímateľnú klávesnicu a dajú sa používať ako notebook, hoci používajú mobilný operačný systém iPadOS od spoločnosti Apple a najlepšie fungujú s aplikáciami, ktoré podporujú funkcie notebooku. Spoločnosť Samsung má v ponuke aj niekoľko tabletov s voliteľnou klávesnicou, ktoré používajú systém Windows alebo Android (v závislosti od modelu).

Najlepšie notebooky podľa používateľských recenzií v roku 2024

1.miesto

27″ ViewSonic VG2756-4K WorkPro

LCD monitor 27″ ViewSonic VG2756-4K WorkPro:Kancelársky monitor so skvelou ergonómiou a 4K IPS panelomViewSonic VG2756-4K …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★92%
Cena: 509 €

2.miesto

ASUS ExpertBook B5 B5404CVA-Q50181 Star Black

Notebook ASUS ExpertBook B5 B5404CVA-Q50181 Star Black:ASUS ExpertBook B5 B5404Odolná konštrukciaŠpičkové zabezpečenieWUXGA IPS displejPodsvietená klávesnicaGrafická …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★95%
Cena: 839 €

3.miesto

HP 250 G10 Turbo Silver

Notebook HP 250 G10 Turbo Silver:Vyberte modelovú sériu: VypnutéVýkonný, jednoduchý, tenkýNotebook HP 250 G10Spoľahlivý a …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★97%
Cena: 409 €

4.miesto

Acer Nitro V 15 Obsidian Black (ANV15-51-576Y)

Herný notebook Acer Nitro V 15 Obsidian Black (ANV15-51-576Y):Šablóna-herné-notebookyNie je vyplnený Alternatívny text k fotografii!Prečo …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★91%
Cena: 948 €

5.miesto

ASUS ExpertBook B5 B5604CMA-Q90161X Star Black

Notebook ASUS ExpertBook B5 B5604CMA-Q90161X Star Black:Profesionálny notebookASUS ExpertBook B5 B5604Odolná kovová konštrukciaŠpičkové zabezpečenieWUXGA (1 …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★99%
Cena: 1 129 €

6.miesto

ASUS TUF Gaming A15 FA507NV-LP061W Jaeger Gray

Herný notebook ASUS TUF Gaming A15 FA507NV-LP061W Jaeger Gray:Šablóna-herné-notebookyPrečo chcieť herný notebook ASUS TUF Gaming …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★92%
Cena: 1 129 €

7.miesto

Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP Arctic Grey

Notebook Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP Arctic Grey:Buďte ešte viac produktívniPracujte naplno s notebookom ThinkBook …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★95%
Cena: 922 €

8.miesto

MSI Katana 17 B12VFK-458CZ

Herný notebook MSI Katana 17 B12VFK-458CZ:Šablóna-herné-notebookyPrečo chcieť herný notebook MSI Katana 17 B12V?Hrajte na najvyšších …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★90%
Cena: 1 189 €

9.miesto

Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAN8 Arctic Grey

Notebook Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAN8 Arctic Grey:Notebook, ktorý spája eleganciu s výkonom Predstavujeme IdeaPad …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★97%
Cena: 409 €

10.miesto

MSI Modern 15 B12M-427CZ

Notebook MSI Modern 15 B12M-427CZ:<az-stc data-sid=“6493894″>Šablóna-profesionálne-notebooky</az-stc>VypnutéMSI Modern 15 B12MVypnutéPrečo si kúpiť notebookMSI Modern 15 B12M? …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★90%
Cena: 512 €

11.miesto

Lenovo IdeaPad 1 14ALC7 Abyss Blue

Notebook Lenovo IdeaPad 1 14ALC7 Abyss Blue:Notebook Lenovo IdeaPad 1 14ALC7Notebook Lenovo Yoga Slim 6 …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★92%
Cena: 509 €

12.miesto

Acer Aspire 3 15 Pure Silver (A315-44P-R0T7)

Notebook Acer Aspire 3 15 Pure Silver (A315-44P-R0T7):Acer Aspire 3 je prenosný notebook s dostatočnou …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★92%
Cena: 405 €

13.miesto

HP 14s-dq5003nc Natural Silver

Notebook HP 14s-dq5003nc Natural Silver:Vyberte modelovú sériu: Spoľahlivý výkon v prenosnom dizajneNotebook HP 14sNotebook HP …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★95%
Cena: 719 €

14.miesto

Dell Vostro 3520

Notebook Dell Vostro 3520:<az-stc data-sid=“7790201″>Šablóna–stredná–trieda–notebooky</az-stc>VypnutéDell Vostro 3520VypnutéPrečo si kúpiť notebookDell Vostro 3520? Spoľahlivý firemný notebookĽahká …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★92%
Cena: 603 €

15.miesto

Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 Graphite Black

Notebook Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 Graphite Black:<az-stc data-sid=“6493894″>Šablóna-profesionálne-notebooky</az-stc>Lenovo ThinkPad E16 Gen 1Prečo si kúpiť …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★91%
Cena: 1 199 €

Na bežné použitie, pracovný alebo herný notebook?

Bežné používanie

Ak chcete lacný notebook na základné úlohy a príležitostné alebo ľahšie používanie a nerobí vám príliš veľké starosti výkon, hmotnosť ani výdrž batérie, nájdete modely s rozpočtom nižším ako 12 000 Sk, ktoré dokážu splniť svoju úlohu.

Tieto lacné notebooky majú relatívne nízku spotrebu energie, ale dokážu vykonávať väčšinu všeobecných počítačových úloh, ako je prezeranie webu, elektronická pošta a všeobecné spracovanie textu. Zvládajú väčšinu základných multimediálnych úloh (napríklad streamovanie videa v štandardnom rozlíšení) a sú najvhodnejšie pre bežných používateľov a žiakov základných škôl.

Pracovná stránka

Ak si chcete vziať notebook so sebou na cesty, potrebujete niečo tenké, ľahké a ľahko prenosné. Vyberte si z ultraprenosných notebookov (vrátane ultrabookov).

Je určený pre bežných používateľov počítačov, rodiny, študentov a podnikateľov. Notebooky strednej triedy dokážu spustiť väčšinu softvéru a hier, ale môžu mať trochu problémy s pokročilejšími funkciami, ako je úprava videa a hranie hier, ktoré vyžadujú rýchle spracovanie grafiky.

Hry/profesionálne

Ak chcete, aby vám notebook poskytol všetok výkon stolného počítača a aby sa dal relatívne ľahko prenášať, hľadajte multimediálne výkonné počítače, vrátane modelov predávaných ako herné, ktoré majú výkonné grafické karty.

Špičkové notebooky sú určené pre skutočných počítačových nadšencov, ktorí radi zvládajú náročné počítačové úlohy vrátane úpravy videa a zvuku, 3D vykresľovania a hrajú systémovo náročné hry.

najlacnejšie a najlepšie notebooky

1.miesto

Lenovo IdeaPad Slim 5 16AHP9 Abyss Blue celokovový

Notebook Lenovo IdeaPad Slim 5 16AHP9 Abyss Blue celokovový:Lenovo IdeaPad …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★97%
Cena: 779 €

2.miesto

Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL Arctic Grey

Notebook Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL Arctic Grey:Pracovný notebook s …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★99%
Cena: 639 €

3.miesto

ASUS Vivobook 15 X1504VA-NJ907W Quiet Blue

Notebook ASUS Vivobook 15 X1504VA-NJ907W Quiet Blue:ASUS Vivobook 15 X1504Prečo …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★99%
Cena: 439 €

4.miesto

Lenovo ThinkPad E14 Gen 5 Black

Notebook Lenovo ThinkPad E14 Gen 5 Black:<az-stc data-sid=“6493894″>Šablóna-profesionálne-notebooky</az-stc>Lenovo ThinkPad E14Gen …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★92%
Cena: 769 €

5.miesto

HP 14s-dq5001nc Natural Silver

Notebook HP 14s-dq5001nc Natural Silver:Vyberte modelovú sériu: Spoľahlivý výkon v …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★90%
Cena: 635 €

6.miesto

Acer TravelMate P4 Slate Blue kovový (TMP414-52-326T)

Notebook Acer TravelMate P4 Slate Blue kovový (TMP414-52-326T):Profesionálny notebookAcer TravelMate …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★97%
Cena: 551 €

7.miesto

ASUS TUF Gaming A15 FA506NF-HN003W Graphite Black

Herný notebook ASUS TUF Gaming A15 FA506NF-HN003W Graphite Black:Šablóna-herné-notebookyPrečo chcieť …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★99%
Cena: 589 €

8.miesto

Lenovo IdeaPad Slim 5 16IAH8 Abyss Blue celokovový

Notebook Lenovo IdeaPad Slim 5 16IAH8 Abyss Blue celokovový:Výkonný notebook …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★98%
Cena: 779 €

9.miesto

27″ Philips 276B1JH USB-C

LCD monitor 27″ Philips 276B1JH USB-C:Kvalitný monitor Philips 276B1JH s …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★98%
Cena: 506 €

10.miesto

Acer Nitro V15 Black

Herný notebook Acer Nitro V15 Black:Šablóna-herné-notebookyNie je vyplnený Alternatívny text …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★90%
Cena: 684 €

Windows, Mac alebo Linux?

Ak sa v miestnosti plnej technikov spýtate, či si máte kúpiť notebook so systémom Windows, Mac alebo Linux, začnete živú debatu, ktorá bude trvať dlho a nikto v nej nevyhrá.

Všetky tri systémy majú svoje dobré aj zlé stránky. Pred výberom notebooku je dôležité, aby ste si vybrali systém, pretože to ovplyvňuje výber softvéru a hardvéru. To je určite prípad produktov Apple. Jeho macOS (predtým nazývaný OS X) beží len na počítačoch Apple, zatiaľ čo iPadOS len na iPadoch, ale sú navrhnuté tak, aby bez problémov spolupracovali s ostatnými operačnými systémami Apple: iOS (iPhony), tvOS (Apple TV) a watchOS (Apple Watch).

Systémy Windows a Android majú dnes oveľa vyššiu mieru interoperability (spolupráce), hoci nie v takom rozsahu ako uzavretý ekosystém spoločnosti Apple.

Ako si vybrať notebook?

CPU (centrálna procesorová jednotka)

Je to mozog vášho počítača. Počet jadier, výpočtový výkon a cenové rozpätie sú dobrým ukazovateľom celkovej úrovne ponúkaného výkonu procesora.

V prenosných počítačoch sa vo všeobecnosti používajú procesory s nízkou spotrebou energie, aby sa zvýšila výdrž batérie.

Pri porovnávaní procesorov Intel s procesormi AMD – ich hlavným konkurentom – buďte opatrní, pretože uvádzané hodnoty rýchlosti nie sú priamo porovnateľné.

To isté platí aj pre podskupiny jednotlivých značiek – napríklad procesory Intel Core i3, i5 a i7 majú stále vyšší výkon aj pri rovnakej frekvencii GHz, rovnako ako procesory radu M určené pre vysoko mobilné počítače.

Každá nová generácia procesorov je zvyčajne rýchlejšia ako predchádzajúca generácia, a to aj pri rovnakej frekvencii čipu. Preto môžete očakávať, že 2,4 GHz procesor 10. generácie bude rýchlejší (a pravdepodobne aj energeticky úspornejší) ako procesor 9. generácie, 2. generácie alebo staršej generácie.

RAM (pamäť s náhodným prístupom)

Nedostatok pamäte RAM spomalí počítač pri spúšťaní viacerých programov, používaní mnohých kariet webového prehliadača alebo pri vykonávaní náročných úloh, ako je napríklad spracovanie obrázkov.

Aj v systéme Windows očakávajte minimálne 4 GB (gigabajty), ale v ideálnom prípade sa zamerajte na minimálne 8 GB pre notebooky s bežným používaním a 16 GB alebo viac pre špičkové modely. Pri kúpe nepodceňujte pamäť RAM, pretože je pravdepodobné, že ju neskôr nebudete môcť upgradovať/zvýšiť.

Kvalita obrazovky

Malá obrazovka znamená menší notebook, ktorý je spravidla ľahší, ale väčšie obrazovky (a najmä obrazovky s vyšším rozlíšením) sú lepšie na grafiku, hranie hier alebo sledovanie filmov. Bez ohľadu na fyzickú veľkosť majú mnohé lacnejšie notebooky len obrazovky s nízkym rozlíšením 1366 x 768 pixelov. Pred kúpou si to overte.

Viac notebookov určených pre strednú triedu má obrazovku s minimálne plným HD rozlíšením (1080p – 1920 x 1080 pixelov), ale obrazovky s vyšším rozlíšením sú bežnejšie v notebookoch vyššej triedy.

Tip: Ak plánujete pravidelne sledovať televíziu alebo filmy, vyberte si väčšiu obrazovku.

Úložisko

Nepodceňujte, koľko miesta budete potrebovať. Uistite sa, že máte dostatok miesta pre všetky aktuálne programy a súbory, ako aj pre rýchlo rastúcu zbierku videí a hudby, ktorú dnes zbiera väčšina ľudí.

Aktualizácia notebookov môže byť náročná, preto si vyberte model s takou kapacitou pamäte RAM alebo úložiska, akú si môžete dovoliť.

Ak chcete mať veľa úložného priestoru, ako východiskový bod pri hľadaní si nechajte notebook s pevným diskom (HDD) s kapacitou 1 TB (terabajt), najlepšie však s dvojnásobnou kapacitou.

Ak chcete vyšší výkon, môžete obetovať úložný priestor v prospech rýchlosti a vybrať si modely so zabudovaným SSD. Disk SSD je oveľa rýchlejší ako pevný disk a môže výrazne zvýšiť celkový výkon notebooku a predĺžiť jeho životnosť. Pre notebook na bežné používanie je základom pre SSD disk 128 GB, ale snažte sa získať 256 GB alebo viac. Overte si tiež, či je možné notebook alebo tablet rozšíriť pomocou karty microSD, ktorá môže pridať až 1 TB úložiska SSD.

Tip: Ak potrebujete ďalšie úložisko, vždy môžete pripojiť prenosný pevný disk alebo externý pevný disk. Mnohé notebooky, najmä tenké a ultraprenosné modely, sa dodávajú so 128 GB alebo 256 GB SSD, hoci dnes považujeme 256 GB za lepší základ pre notebook.

Mnohé notebooky, najmä tie tenké a ľahké, vám pravdepodobne neumožnia neskorší upgrade interných komponentov. Preto sa pri objednávaní pozrite na možnosti aktualizácie a minúť o niečo viac na pamäť RAM, aby ste získali notebook s dlhšou životnosťou.

Chladenie

Počítačové komponenty sa môžu rýchlo zahriať, najmä v kompaktnom puzdre notebooku.

Po chvíli skontrolujte, či pod notebookom nie sú horúce miesta, pretože ak ho používate na kolenách, môže to byť dosť nepríjemné. Skontrolujte aj vetracie otvory pod notebookom a uistite sa, že ich neblokujete, čo by mohlo spôsobiť prehriatie.

Grafická karta

Mnohé notebooky majú grafický procesor integrovaný na základnej doske, a nie na samostatnej („vyhradenej“) grafickej karte.

Modely vyššej triedy môžu mať vyhradenú grafickú kartu s vlastnou video RAM.

Napájanie

Často sa nazýva „brick“, je to samotný napájací zdroj a kábel, ktorý sa používa na pripojenie notebooku do štandardnej zásuvky. Ak batéria vášho notebooku nevydrží dostatočne dlho na to, aby ste túto tehlu nechali doma, budete si ju musieť vziať so sebou, čo môže výrazne zvýšiť celkovú hmotnosť vašej tašky.

Životnosť batérie

Dlhý čas medzi nabitiami je dôležitý najmä pre ultraprenosné notebooky. Koniec koncov, ak musíte so sebou nosiť napájaciu jednotku a kábel, strácajú na prenosnosti.

V prípade celodenného cestovania sa vám nechce hľadať zásuvku a pripájať adaptér. Samozrejme, závisí to aj od toho, čo všetko máte k notebooku pripojené a koľko energie z neho odoberáte.

Nepodliehajte pokušeniu nosiť napájací zdroj a kábel notebooku všade so sebou. Hľadajte model s dlhou výdržou batérie a rýchlym nabíjaním.

Ak naozaj nechcete nosiť so sebou externý napájací zdroj a kábel, pozrite si naše testy výdrže batérie. Zameriavajú sa na scenár s plnou batériou, aby ste získali predstavu o možných výsledkoch, ktoré pravdepodobne dosiahnete, ak budete notebook používať naplno. Hoci pre väčšinu ľudí bude mať batéria pri priemernom používaní lepšiu životnosť.

Ak chcete byť väčšinu času mobilní, dôležitá je dlhá výdrž batérie a rýchle nabíjanie. Zaznamenávame aj dva časy nabíjania každého spusteného notebooku. Delia sa na 80 % a 100 % kapacitu. Je užitočné poznamenať, že rýchlosť nabíjania zvyčajne výrazne klesá, keď dosiahnete 80 %. V niektorých prípadoch môže dobitie zvyšných 20 % trvať rovnako dlho alebo dlhšie ako predchádzajúcich 80 %.

Wi-Fi

Rýchlosť Wi-Fi je dôležitá, pretože sa predáva čoraz menej notebookov so zabudovaným ethernetovým portom na pripojenie k miestnej káblovej sieti.

V takom prípade si môžete zakúpiť adaptér USB-ethernet rovnakej značky alebo alternatívu od iného výrobcu.

V oboch prípadoch hľadajte notebook, ktorý podporuje aktuálny štandard Wi-Fi 802.11ac, nedávno označený ako Wi-Fi 5. Tento štandard je spätne kompatibilný s predchádzajúcimi štandardmi vrátane predtým obľúbeného 802.11n, ale je oveľa rýchlejší.

Novým štandardom pre novšie notebooky je Wi-Fi 6 (802.11ax), ktoré je rýchlejšie a má oveľa lepšie zabezpečenie ako Wi-Fi 5.

Pripojenie USB-C

Pripojenie notebookov je v týchto dňoch spojené s USB-C, novým nízkoprofilovým štandardom, ktorý je čoraz bežnejší v čoraz väčšom počte modelov. Zásuvka USB-C je tenká a ľahko sa používa, ale jej vzhľad môže klamať, pretože tá istá zásuvka sa používa pre niekoľko rôznych štandardov – USB 3.1 Gen-1 a Gen-2 a Thunderbolt 3.

Väčšina portov USB-C bude mať rozhranie USB 3.1 Gen-1 (nedávno predstavené ako USB 3.2 Gen-1), ktoré má rýchlosť 5 Gb/s (gigabitov za sekundu), teda rovnakú ako USB 3.0. Rýchlejšia (10 Gb/s) verzia je USB 3.1 Gen-2 (nedávno uvedená ako USB 3.2 Gen-2). K dispozícii je aj USB 3.2 Gen-2×2 (20 Gb/s). Potom je tu veľmi rýchly štandard Thunderbolt 3, ktorý je nominálne osemkrát rýchlejší a dosahuje rýchlosť 40 Gb/s.

Väčšina modelov má pomalšie porty USB-C. Výkonné notebooky môžu mať aj 3 porty Thunderbolt. K portu Thunderbolt 3 môžete pripojiť zariadenie USB-C, ale nečakajte žiadne zvýšenie rýchlosti. Po pripojení k zariadeniu Thunderbolt 3, napríklad k externému disku SSD, však získate najrýchlejšie pripojenie v meste.

Vyhnite sa kúpe lacných káblov a nabíjačiek tretích strán, pretože by ste mohli poškodiť počítač alebo ešte horšie.

Aj keď nemáte pripojenie Thunderbolt 3, USB-C je stále vhodnejšie ako staré USB 3.0, pretože je stále rozšírené v počítačoch a iných sieťovo napájaných zariadeniach a očakáva sa, že sa čoskoro stane dominantným pripojovacím portom a nakoniec nahradí známe obdĺžnikové porty USB 3.0 (typ A).

Hlavnou výhodou USB-C je jeho všestrannosť – ten istý port dokáže súčasne prenášať napájanie aj dáta a pomocou adaptéra USB-C dokáže napodobniť celý rad ďalších portov vrátane USB 2.0/3.0, kariet SD, HDMI, Ethernetu a ďalších.

Používajte iba káble od výrobcu a vyhýbajte sa lacným káblom a adaptérom tretích strán, pretože by ste mohli poškodiť a v najhoršom prípade zničiť počítač. Používajte len certifikované káble USB-C a Thunderbolt 3.

Prenosné počítače vs. stolové počítače

Možnosť nosiť počítač so sebou je sama o sebe dosť lákavá, ale aké ďalšie výhody môže notebook ponúknuť?

Využívanie energie

Prenosné počítače zvyčajne spotrebúvajú oveľa menej energie ako stolové počítače. Vďaka tomu majú nízke ročné prevádzkové náklady.

Veľkosť

Prenosný počítač zaberá doma alebo v kancelárii oveľa menej miesta ako stolový počítač.

Rozsah pôsobnosti

Notebooky možno voľne rozdeliť do niekoľkých neoficiálnych kategórií, ktoré vyhovujú rôznym potrebám, hoci tieto kategórie nie sú jasne definované. Delia sa teda na ultraprenosné, univerzálne, multimediálne, študentské/nízkorozpočtové a herné notebooky.

Výkon

Výkon mnohých notebookov sa vyrovná stolným počítačom strednej triedy, a to aj v kategórii ultraprenosných počítačov.

Je potrebné zvážiť niekoľko kľúčových faktorov výkonu:

 • CPU (centrálna procesorová jednotka) (napr. Intel Core i7 alebo AMD A-Series alebo novšia čipová sada Ryzen). Všimnite si tiež, o akú generáciu procesora ide, novšie generácie sú zvyčajne rýchlejšie.
 • Frekvencia procesora (všeobecne známa ako rýchlosť, meraná v gigahertzoch, napr. 3,2 GHz).
 • Typ úložiska – SSD (solid-state drive) je najrýchlejší typ disku. Na rozdiel od pevného disku (solid state drive) nemá žiadne pohyblivé časti. Niekedy sa nazýva flashové úložisko. Podobne ako v prípade pevných diskov sa kapacita a rýchlosť SSD diskov môže značne líšiť.
 • Pamäť – RAM alebo pamäť s náhodným prístupom je dočasné úložisko, ktoré používajú programy počas svojho behu. Všeobecne platí, že 4 GB (gigabajty) pamäte RAM sú základom pre prenosný alebo stolový počítač, ale v súčasnosti sa za normálnu kapacitu považuje aspoň 8 GB. Tablety a iné mobilné zariadenia môžu využívať oveľa menej pamäte RAM, ak používajú mobilné operačné systémy, ako je Android, iOS alebo iPadOS. V prípade prenosných počítačov je užitočné mať väčšiu kapacitu kvôli programom, ktoré môžu využívať viac pamäte, alebo na spustenie viacerých programov naraz.
 • GPU (grafický procesor) – spracováva veľkú časť výpočtovej záťaže pri vytváraní a zobrazovaní obrázkov, čím znižuje zaťaženie hlavného procesora. Niektoré väčšie notebooky majú samostatný grafický procesor alebo kartu, zatiaľ čo iné majú grafický čip zabudovaný na základnej doske spolu s procesorom.
 • Obrazovka – notebooky strednej a vyššej triedy majú väčšinou obrazovku s vysokým rozlíšením, ktorá má minimálne špecifikáciu Full HD (1080p – 1920 x 1080 pixelov) alebo vyššiu.

Periférne zariadenia

Prenosné počítače sú vybavené zabudovanou obrazovkou, klávesnicou a touchpadom. Zvyčajne môžete pripojiť externé zariadenia a používať notebook ako stolný počítač. Ak ho chcete takto používať pravidelne, môžete zlepšiť jeho použiteľnosť pripojením externého monitora, klávesnice a myši.

Softvér

Na väčšine prenosných počítačov môžete používať plnú verziu systému Microsoft Windows alebo Linux (môžete si ju stiahnuť a nainštalovať sami).

Notebooky Apple fungujú na systéme macOS (predtým OS X) a dajú sa nastaviť aj na spustenie systému Windows (pomocou nástroja bootcamp od spoločnosti Apple, ktorý pomáha pri inštalácii). To vám dáva možnosť spustiť systém macOS alebo Windows pri každom reštarte počítača.

Prípadne môžete okrem primárneho operačného systému použiť virtualizačný program, ako je napríklad Parallels Desktop for Mac, VMware Fusion alebo softvér Oracle Virtual Box, na ktorom môžete naraz spustiť jednu alebo viac verzií systému Windows alebo Linux.

Niektoré notebooky a tablety spoločnosti Microsoft používajú systém Windows 10 S, čo je optimalizovaný režim systému Windows 10, ktorý je navrhnutý tak, aby bol bezpečnejší a energeticky úspornejší.

Môže však načítať iba programy, ktoré sú k dispozícii v obchode Microsoft Store online. Režim S systému Windows 10 môžete bezplatne aktualizovať na plnú verziu systému Windows 10, ale iba raz. Ak tak urobíte, nemôžete sa vrátiť k systému Windows 10 S. Na druhej strane, väčšina tabletov využíva systém iOS alebo Android, ale tie nemusia obsahovať vaše preferované programy.

Aktualizácia

Notebooky majú jednu významnú nevýhodu. Aktualizácia väčšiny komponentov notebooku je náročná (a vo väčšine prípadov pre bežného človeka nemožná). Na rozdiel od stolových počítačov nemajú notebooky voľný priestor na pridanie ďalších komponentov. Okrem toho sú mnohé komponenty zabudované natrvalo a nie sú určené na výmenu.

V niektorých modeloch ultrabookov je pamäť RAM pripájaná k základnej doske, čo znemožňuje ďalší upgrade. Úložisko môžete zvyčajne upgradovať, ale môže sa stať, že váš notebook bude musieť ísť do servisu výrobcu.

Keď ste pripravení na kúpu, vyberte si toľko pamäte RAM a úložiska, koľko si môžete dovoliť. Najjednoduchším spôsobom, ako aktualizovať/rozšíriť možnosti notebooku, je pridať externé zariadenia, ako napríklad ďalšie úložisko, rozbočovače Bluetooth alebo Wi-Fi.

Ak má váš notebook rozhranie USB-C, môžete k nemu pridať rôzne zariadenia pomocou adaptéra alebo rozbočovača.

Môže byť váš tablet zároveň notebookom aj stolným počítačom?

Tablet, ktorý má slúžiť ako notebook, je skvelý, ale čo tablet, ktorý má dokonca slúžiť ako stolný počítač?

Dobrým príkladom sú tablety Samsung Galaxy, ktoré podporujú DeX a vďaka tomu sú úžasne všestranné. Táto funkcia bola prvýkrát zabudovaná do tabletu Galaxy Tab S4.

Ide o to, že stačí pridať monitor a myš a získate stolný počítač. Na tablete a Samsung DeX môžete stále používať používateľské rozhranie systému Android, ale na väčšej obrazovke. Alebo môžete sledovať monitor a používať tablet ako touchpad, digitalizátor alebo dotykovú klávesnicu.

DeX sme vyskúšali a zistili sme, že je to prekvapivo užitočná funkcia, ale stále nedosahuje štandardy stolných počítačov.

Niekoľko tipov na záver

 • Pri nakupovaní sa pozrite aj na klávesnicu a touchpad. Každému sa môže páčiť trochu iný dizajn
 • Nezabudnite sledovať pripojenie. USB a Wi-Fi by mali byť samozrejmosťou
 • Každý notebook by mal mať aj vstupy a výstupy pre slúchadlá alebo reproduktory, napríklad
 • čítačka pamäťových kariet bude výhodou. Na druhej strane, v dnešnej dobe sa s DVD mechanikou veľmi nestretnete
 • Pozor na nekvalitné spracovanie, niektoré rozpoznáte okamžite, iné nie. Najčastejším problémom je „vŕzganie“ v kĺbe alebo prehrievanie notebooku. Recenzie vám môžu pomôcť.
 • Nebojte sa ísť do predajne a vyskúšať si notebook.
Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

RedakceChytryVyberSK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *