image

Poradenstvo pri výbere záhradného traktora v 2024 Prinášame vám test + rady pri kúpe, ako si vybrať záhradný traktor v 2024

 • Ušetríme vám čas, peniaze a starosti pri hľadaní spôsobu výberu záhradného traktora.
 • Inšpiráciu čerpáme z recenzií spotrebiteľov. Na základe recenzií používateľov vám pomôžeme vybrať záhradný traktor na rok 2024.
 • Pomôžeme vám nájsť najlacnejšiu cestu pre vybraný produkt.

V tomto kvíze vám predstavíme 10 záhradných traktorov a ich silné a slabé stránky. Dozviete sa, ktoré typy týchto strojov sú najpohodlnejšie a najjednoduchšie na používanie, ktoré sú rýchlejšie a majú výkonnejšie motory a ktoré sú určené na profesionálnu údržbu trávnika. Povieme vám tiež, ktoré stroje majú lepšiu manévrovateľnosť a aké bezpečnostné opatrenia sú potrebné pri používaní traktorov. Prečítajte si časť často kladené otázky, kde nájdete odpovede na najčastejšie otázky, a pozrite si tabuľku, v ktorej si môžete porovnať vlastnosti rôznych záhradných traktorov.

Záhradné traktory skracujú čas a námahu potrebnú na kosenie trávnika. Sú bezpečnejšie ako ručné kosačky a určite sú lepšou alternatívou, ak musíte kosiť veľký dvor v horúcom a vlhkom počasí alebo ak máte nejaké zdravotné problémy.

Tieto stroje sú praktické pre majiteľov domov s veľkými záhradami, ale aj pre poľnohospodárov a profesionálov. Trochu inak je to s trávnikmi s rozlohou nad päť hektárov, pretože tie môžu potrebovať výkonnejší model. Typ traktora môže pracovať samostatne alebo môže ťahať prídavné zariadenie. Tento štvorkolesový stroj s nulovým polomerom otáčania sa ľahko vyhýba prekážkam, vďaka čomu je vaša práca rýchlejšia a efektívnejšia.

Najlepšie záhradné traktory – víťazi testov 2024

Ako fungujú záhradné traktory

Všetky tieto stroje majú výkonné motory, ktoré poháňajú rotujúci nôž a koleso. Obsluha sedí na sedadle v hornej časti žacieho ústrojenstva. Na ovládanie pohyblivých častí sa používajú pedále a páky. Niektoré traktory môžu vyhadzovať pokosenú trávu bočným výsypom alebo do pevného vaku či koša.
Obsluha môže pomocou plynového a brzdového pedála a pák traktor naštartovať, nastaviť výšku žacieho noža, zrýchliť, riadiť a nakoniec zastaviť. Mnohé typy majú volant a jazdíte, akoby ste riadili auto. Plynová rukoväť a ostatné ovládacie prvky sa ovládajú pákami.

Najlepšie záhradné traktory, ktoré si môžete kúpiť v 2024

Výhody záhradných traktorov

Tieto stroje minimalizujú čas a úsilie potrebné na kosenie väčších plôch. Majú elektrické štartovanie a väčšiu palivovú kapacitu. Ovládajú sa rovnako ľahko ako iné vozidlá. Žacie ústrojenstvo je nastaviteľné, aby ste vždy kosili v správnej a potrebnej výške. Pokiaľ ide o náhradné diely, diely sú ľahšie dostupné pre záhradné traktory ako pre ručné kosačky, ktoré musíte tlačiť.

K dispozícii sú koše na zber pokosenej trávy, ktoré bývajú súčasťou príslušenstva. Iné príslušenstvo môže pomôcť napríklad pri mulčovaní alebo ľahšom rozmetávaní hnojiva. Väčšie modely traktorov môžu byť vybavené pluhmi na odstraňovanie snehu alebo orbu záhrady, prípadne prívesmi na odvoz dreva alebo kŕmenie hospodárskych zvierat. Traktory s nulovým polomerom otáčania vám umožnia ľahko kosiť v stiesnených priestoroch a okolo kríkov a stromov.

Použitá technológia

K dispozícii sú nové modely, prídavné zariadenia a modernizácie, pretože malé motory musia byť výkonnejšie a všestrannosť týchto užitočných strojov sa musí rozšíriť. Záhradné traktory ponúkajú okrem modernizácie aj celý rad luxusných možností, ako sú nastaviteľné sedadlá, automatické prevodovky, tempomat a pokojne aj držiaky na poháre!

Nové robotické modely fungujú na dobíjateľné batérie bez emisií a nepotrebujú obsluhu! Niektoré sú napájané slnečnou energiou. Výkonnejšie robotické stroje, ktoré sa v súčasnosti vyvíjajú, budú schopné kosiť veľké polia a golfové ihriská.

Typy záhradných traktorov

Tieto zariadenia znižujú vašu námahu a pomáhajú vám rýchlo dokončiť kosenie. Je ich viacero a je naozaj z čoho vyberať.

Zadný pohon

Tieto typy poskytujú najjednoduchšie a najpohodlnejšie skúsenosti. Sú menšie, vyžadujú menej úložného priestoru a zo všetkých značkových radov sú cenovo najdostupnejšie. Ich hlavnou nevýhodou je, že sú pomalšie kvôli nižšiemu výkonu. Nie sú tiež určené pre ťahané zariadenia, ako sú prívesy. Tento typ sa neodporúča, ak musíte kosiť plochu väčšiu ako ¾ akra.

Plne vybavené

Traktory sú rýchlejšie, odolnejšie a majú výkonnejšie motory a prevodovky. Nie sú však najrýchlejšie, ani sa s nimi ľahko manévruje okolo prekážok alebo tesných zákrut. K dispozícii sú rôzne prídavné zariadenia, ktoré umožňujú kosiť, ťahať, pluhovať alebo ťahať. Žacie ústrojenstvo je namontované medzi prednou a zadnou nápravou. Drahšie traktory sú vybavené aj na ťahanie kosiaceho zariadenia za sebou. Kosenie s týmito traktormi sa môže používať na väčších plochách s rozlohou 10 hektárov a viac.

S nulovým polomerom

Modely s nulovým polomerom otáčania sú drahšie a vysoko výkonné stroje, ktoré sa bežne používajú pri komerčnej úprave krajiny a profesionálnej údržbe trávnika. Majú 360-stupňový polomer otáčania a jednoduchý systém riadenia všetkých štyroch kolies, ktorý umožňuje obsluhe presne kosiť okolo prekážok. Ponúkajú väčšiu šírku kosenia, lepšiu manévrovateľnosť a schopnosť rýchlo kosiť pri vyšších rýchlostiach. Najlepšie fungujú na relatívne rovných plochách väčších ako 1/2 akra.

Mulčovanie

Mulčovacie kosačky sú šetrné k životnému prostrediu a znižujú množstvo odpadu. Najlepšie fungujú, keď tráva nie je príliš vysoká. Čepele rozbijú trávu na miniatúrne kúsky, ktoré sa oveľa rýchlejšie rozložia späť do pôdy. Znižuje sa tak potreba zbierať pokosenú trávu alebo hnojivo. Ak je potrebné vrecovanie, pokosenú trávu možno namiesto na skládku poslať na kompostovisko.

Na čo sa zamerať pri kúpe záhradného traktora

Pri kúpe týchto strojov hľadajte renomované značky, ktoré poskytujú primerané záruky a pohodlné servisné miesta.

 • Uistite sa, že traktor má dostatočný výkon, aby splnil vaše očakávania (napr. mulčovanie),
 • Vyskúšajte pohodlie sedadla,
 • Skontrolujte, či je pedál umiestnený tak, aby sa vám ľahko používal,
 • Hľadajte stroj s posilňovačom riadenia a ďalšími funkciami, ktoré vám uľahčia prácu.

Náklady

Existuje množstvo záhradných traktorov a rovnako veľa typov, veľkostí, výkonov a veľkostí nožov. Mali by ste byť pripravení investovať aspoň 600 EUR. Cena traktorov s výkonom 14 koní, ktoré sú vhodné napríklad na kosenie okolo jedného akra, začína na 1000 EUR. Záhradné traktory s výkonom 18-24 HP sa pohybujú v cene od 2 500 do 4 500 EUR. Cena záhradných traktorov vyššej triedy sa môže vyšplhať až na 10 000 Kč.

Motor

Veľkosť motora je dôležitá najmä vtedy, ak chcete stroj používať nielen na kosenie. Ich motor môže byť väčší (16+ HP) dvojvalec alebo menší jednovalec. Dvojvalcové motory (t. j. s robustnou konštrukciou) sú lepšie vyvážené, nezahrievajú sa toľko, majú vyšší výkon a dlhšiu životnosť.

Výkon

Čím vyšší je výkon, tým drahší je stroj. Výkon znamená výkon motora, ktorý je k dispozícii na pohon komponentov stroja (t. j. rezacích nožov, prevodovky atď.). Záhradný traktor sa nemusí zrýchliť len preto, že má vysoký výkon. Efektívne však pokosí aj strmý svah alebo hustú trávu.

Manévrovateľnosť

Typy s nulovým otáčaním umožňujú efektívne kosenie v stiesnených priestoroch a okolo prekážok. Tieto typy majú zvyčajne samostatné ovládacie páky pre riadenie. Čím menšie je žacie ústrojenstvo, tým je váš traktor obratnejší. Väčšie komerčné modely sú širšie a drahšie a nedá sa s nimi dobre manévrovať v stiesnených priestoroch. Naopak, menšie sa odporúčajú na miesta s množstvom stromov, prekážok a kvetinových záhonov.

Bezpečnosť

Pred prvým použitím si vždy prečítajte návod na použitie výrobku. Skontrolujte, či sa v oblasti, ktorú chcete kosiť, nenachádzajú kamene alebo iné predmety, ktoré by sa mohli stať projektilmi alebo by mohli byť dostatočne nebezpečné na to, aby poškodili stroj alebo vám mohli spôsobiť zranenie.

 • Noste vhodné oblečenie vrátane obuvi, dlhých nohavíc a ochrany uší a očí.
 • Nedovoľte deťom obsluhovať záhradný traktor.
 • Udržujte deti, domáce zvieratá a iné osoby v dostatočnej vzdialenosti od stroja a odlietavajúcich úlomkov, ktoré by mohol traktor vymrštiť.
 • Pozor na horúce povrchy. Palivo nepridávajte na miesta s horúcimi povrchmi alebo výparmi, pretože by sa mohlo vznietiť.
 • Ruky a prsty držte mimo dosahu stroja. Pred pokusom o odstránenie vetvičky, trsu trávy alebo prekážky stroj úplne vypnite.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Ktoré sú najlepšie záhradné traktory?

Podľa nášho názoru sú takmer všetky od spoločnosti Stiga nielen cenovo najdostupnejšie, ale aj ľahko sa štartujú, ľahko sa udržiavajú a ľahko sa ovládajú.

Ktoré stroje sú najlepšie na prácu v kopcoch?

Výkonné traktory zvládajú stúpania, a preto sú najlepšie na prácu v kopcoch.

Aká je priemerná životnosť batérie záhradného traktora?

Závisí to od batérie. Príklad: batéria NAPA vydrží minimálne 3 roky, pri dobrej údržbe aj dlhšie.

Ako otestovať štartér záhradného traktora?

Stĺpiky vyčistite štetcom so štetinami. Pripojte čierny prepojovací kábel k čiernemu vodiču/zápornému stĺpiku batérie; druhý koniec pripojte k traktoru/kosačke. Červený koniec kábla pripojte k červenému/pozitívnemu pólu batérie; druhý koniec pripojte ku kladnej červenej strane štartéra. Ak je všetko v poriadku, zapnite štartér.

Ako vyčistiť palubu záhradného traktora?

Vyprázdnite palivovú nádrž a vyberte batériu. Odpojte hadice a odstráňte trsy trávy. Umývajte horúcou mydlovou vodou. Opláchnite. Odstráňte/vyčistite/vyfúknite vzduchový filter.

Výhody a nevýhody používania záhradného traktora

Pohodlné funkcie a rôzne možnosti sú hlavnými výhodami používania záhradného traktora, ktorý vám umožní jednoduchšie, rýchlejšie a bezpečnejšie kosiť veľké plochy. Sú skvelým pomocníkom, ak musíte kosiť v horúcich a vlhkých podmienkach alebo ste sami náchylní na zdravotné problémy. Tieto stroje tiež zvyšujú produktivitu a výnosy z profesionálnych terénnych úprav a údržby.

Hlavnou nevýhodou týchto strojov sú počiatočné náklady na kúpu. Vyžadujú si tiež údržbu a servis, čo vo všeobecnosti znamená, že majiteľ musí traktor naložiť a prepraviť do servisného strediska, ktoré sa špecializuje na danú značku. Údržba doma alebo dokonca doručenie a vyzdvihnutie stroja zo servisného strediska si vyžaduje dodatočné náklady.

Tipy na najlepšie využitie záhradného traktora

Mnohé typy záhradných traktorov sú všestranné a možno ich účinne prestavať z kosačky na čistič lístia alebo nečistôt alebo dokonca na zimné odstraňovanie snehu jednoduchou výmenou, demontážou a pripojením ďalších prídavných zariadení. Vďaka ľahko vymeniteľným prídavným zariadeniam, ktoré pomáhajú prispôsobiť traktor rôznym podmienkam, môžete rýchlo a efektívne vykonať akúkoľvek operáciu, ktorú práve potrebujete.

Záver

Záhradné traktory skracujú čas a námahu potrebnú na kosenie dvora, záhrady alebo akéhokoľvek iného pozemku a vzhľadom na výber, ktorý sme vám predstavili v tomto článku, veríme, že budete s výberom určite spokojní.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *