Zistite, ako nájsť najužitočnejší plánovač nielen podľa vzhľadu, ale aj podľa formátu, väzby, gramáže papiera a vyváženosti práce a voľného času.

Rozhodli ste sa, že si chcete lepšie zorganizovať svoj čas? S klasickým papierovým diárom môžete konečne prevziať kontrolu nad svojím týždenným plánom.

Kúpa plánovacieho diára je skvelým osobným rozhodnutím, ktoré závisí výlučne od vás a od toho, ako žijete svoj život. Plánovacie diáre neponúkajú univerzálne riešenie a to, že jeden diár vyhovuje človeku, ktorý robí podobné veci ako vy, neznamená, že bude vyhovovať aj vám. Aby ste sa nerozhodli nesprávne, chcem sa s vami podeliť o niekoľko tipov, ako si vlastne vybrať ten najlepší plánovací diár pre váš životný štýl.

Ako si vybrať najlepší plánovací denník pre svoj životný štýl

Ak si plánovač nekupujete prvýkrát, najskôr si spomeňte na všetky predchádzajúce, ktoré vám prešli rukami. Som si istý, že ste v minulosti mali niekoľko plánovačov. Premýšľajte o tom, čo sa vám na nich páčilo, ale aj o tom, čo sa vám nepáčilo a čo podľa vás chýbalo. Na trhu je množstvo rôznych plánovačov, takže nemusíte byť verní jednej značke, ale môžete experimentovať. Môže byť naozaj ťažké zistiť, čo by váš plánovač mal mať, ale nie je až také ťažké zistiť, čo by nemal mať. Môžete teda začať z druhej strany a vymenovať, čo v ňom určite nechcete.

Datované alebo nedatované

Skvelá téma na rozhovor, nemyslíte? Už žiadne debaty o počasí! Buď ste za datované denníky, alebo proti nim. Ak si však stále nie ste istí, nižšie nájdete najlepší spôsob, ako sa rozhodnúť:

Datovaný diář
Datovaný denník

Ak ste sa v minulosti niekoľko týždňov nedotkli diára, je dobré použiť nedatovanú verziu. Ak ste však usilovní a dokážete si viesť denník, vrelo odporúčam datovaný denník.

Tu je dôvod. Plánovač s dátumom vám zabráni zabudnúť na veci, ktoré sa stanú vo vzdialenejšej budúcnosti. Ako návšteva zubára, ktorú si naplánujete až o šesť mesiacov. Alebo narodeniny priateľky tvojho brata, ktoré budú až na jeseň. Nedatované plánovacie diáre je takmer nemožné dodržiavať, ak si ich najskôr celé neprechádzate a nezapisujete si dátumy dopredu. A ak to plánujete urobiť týmto spôsobom, môžete si ušetriť hodinu času, ktorú by vám to zabralo, a kúpiť si datovanú verziu.

Oddeľte prácu od voľného času

Máte dve možnosti. Môžete mať jeden diár na prácu a jeden na domácnosť a voľný čas alebo môžete používať jeden diár na obidva. Neexistuje žiadna nesprávna odpoveď, pretože každá možnosť má svoje výhody a nevýhody.

Plánovací diář
Plánovací denník

Samostatné plánovacie denníky

Pre: Viac priestoru na písanie dôležitých informácií, menej chaosu na stránkach, možnosť sústrediť sa pri plánovaní na jeden segment (práca vs. voľný čas).

Nevýhody: Musíte mať stále dva diáre, udalosti a stretnutia sa môžu prekrývať, hrozí riziko úplného vyhorenia a nepoužívania ani jedného z diárov.

Zmiešaný plánovací denník

Pro: Získate úplný prehľad o dennej pracovnej náplni, máte pri sebe len jeden zoznam úloh, len jeden plánovací denník.

Nevýhody: Menej priestoru na písanie, riziko neprehľadných záznamov a chaosu, možnosť rozptýlenia.

Krúžková, šitá alebo kovová väzba

Možno si myslíte, že je to hlúposť, ale v skutočnosti to závisí od toho, ako je váš plánovač viazaný. Niektoré diáre majú krúžkovú väzbu, iné sú šité a ďalšie majú kovovú väzbu vhodnú na ľahkú manipuláciu so stránkami.

Krúžková väzba

Vďaka krúžkovej väzbe sa stránky samé neotáčajú, keď necháte diár otvorený na stole. Ľahko si môžete prezrieť, ako je celý týždeň rozvrhnutý bez toho, aby ste museli neustále otáčať stránky. Často nájdete úžasné pripínateľné príslušenstvo, ako sú rozdeľovače kategórií, vymazateľný zoznam úloh a úložné vrecká. Tento typ väzby však môže poškodiť veci vo vnútri kabelky a znepríjemniť písanie v blízkosti krúžkovej špirály, ktorá často vyčnieva.

Šitá väzba

Šitá väzba robí z diára elegantnú knihu, ktorú možno ľahko prenášať a ukladať do kabelky, a navyše písanie na celú stranu je na rozdiel od diára so špirálou hračka. Niekedy sa však väzba môže rozviazať a pokiaľ ide o príslušenstvo, do už zošitej väzby nie je možné vkladať ďalšie strany alebo vrecká atď.

Diář s kovovou vazbou
Denník s kovovou väzbou

Kovová väzba

V závislosti od veľkosti a štýlu diára sú k dispozícii kovové väzby s dvoma až šiestimi krúžkami. Vďaka tomu je pridávanie alebo uberanie strán veľmi jednoduché a zvyčajne si môžete objednať viac strán na ďalšie roky, pričom si zachováte ten istý zakladač, takže v konečnom dôsledku ušetríte čas aj peniaze. Takto viazané denníky sú však často objemné a ťažšie sa do nich píše.

Hmotnosť papiera

O tom ste pravdepodobne nikdy neuvažovali, a pritom je to také dôležité! O tom, či budete svoj nový diár používať aj naďalej, nakoniec rozhodne gramáž papiera. Kúpili ste si niekedy plánovač, písali ste na jednu stranu a zistili ste, že atrament sa vylial z druhej strany, a uvedomili ste si, že jediný spôsob, ako ho ďalej používať, je písať obyčajnou ceruzkou? Nakoniec sa vaša ceruzka rozmazáva po stránkach a diár letí do koša so všetkými vašimi už zabudnutými plánmi.

Neodporúčam používať papier s gramážou nižšou ako 120 g/m2. Pre lepšiu predstavu, bežný papier má gramáž 75 g/m² a je cez neho vidieť, ak ho položíte na iný papier, na ktorom je niečo napísané. 120 g/m² a viac sú papiere, ktoré sú dostatočne nepriehľadné, čo znamená, že cez ne nebude vidieť iný písaný papier.

Je čas začať nakupovať!

Samozrejme, výber denníka je veľmi osobné rozhodnutie. Odporúčam vám, aby ste si ešte pred kúpou urobili vlastný prieskum, prečítali recenzie a vyhľadali značku diára, ktorá vás zaujíma, napríklad na Instagrame. Na Instagrame, Pintereste atď. určite nájdete množstvo rád, návodov a tipov.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *