Áno, môžu! V skutočnosti je tekvica skvelá pre domáce zvieratá a má aj niekoľko zdravotných výhod.

Tekvica je jednou z našich obľúbených superpotravín, a to nielen pre domáce zvieratá. Musíte len vedieť, ako ho správne pripraviť. Tu je náš sprievodca tekvicovými pochúťkami pre psy a mačky!

Výhody tekvice pre domáce zvieratá

Péče o domácí mazlíčky
Starostlivosť o domáce zvieratá

Prvou hlavnou výhodou tekvice je, že dokáže upokojiť podráždený žalúdok. Obsahuje veľké množstvo rozpustnej vlákniny, ktorá pomáha absorbovať prebytočnú vodu v tráviacom trakte. To následne znižuje hnačku alebo ju dokonca úplne zmierňuje.

Ďalšou výhodou tekvice je, že dokáže liečiť zápchu. Vláknina je totiž prirodzeným preháňadlom. Kombinácia vody a vlákniny vedie k pravidelnému vyprázdňovaniu – kľúčovej zložke zdravého trávenia. Pravidelné vyprázdňovanie znamená, že váš domáci miláčik je šťastný a zdravý!

Viete, aké je táto superpotravina preháňadlo?

Vďaka tomu pomáha predchádzať vzniku trichobezoárov (nestrávených chumáčov chlpov v mačacom žalúdku). Vláknina posúva chlpy cez tráviaci trakt vašej mačky. Týmto spôsobom sa chlpy dostanú do mačacieho záchoda vášho domáceho maznáčika. Vláknina v tekvici pomáha aj pri regulácii hmotnosti. Prispieva k pocitu sýtosti bez pridania nadbytočných kalórií. To je jeden z dôvodov, prečo sa ľuďom pri snahe schudnúť odporúča jesť veľa zeleniny s vlákninou. Vláknina dodáva žalúdku pocit plnosti a uspokojuje hlad bez toho, aby ste sa museli prejedať. Domáce zvieratá môžu jesť túto pochúťku a dokonca aj semienka, ak sú správne pripravené. Semená totiž obsahujú mastné kyseliny, ktoré sú vhodné pre ich kožu a srsť.

Tu je niekoľko ďalších živín, ktoré nájdete v tekvici:

  • Vitamín A prispieva k dobrému imunitnému systému a zraku
  • Vitamín E je antioxidant a pomáha regulovať aktivitu enzýmov
  • Luteín udržiava zdravé oči, pokožku a srsť
  • Vitamín C tiež pomáha pri enzýmových reakciách a syntéze kolagénu
  • Alfa-karotén je ďalší antioxidant, ktorý pomáha udržiavať bunky zdravé
  • Vápnik udržiava kosti a zuby pekné a silné
  • Železo je dôležité pre oxidáciu, bunkové dýchanie a tvorbu hemoglobínu

Ako pripraviť tekvicové pochúťky pre psy a mačky

Dýně jako superpotravina pro mazlíčky
Tekvica ako superpotravina pre domáce zvieratá

Nekŕmte svojich domácich miláčikov len tak nejakou starou tekvicou, ktorá leží na povale. Doprajte im to najlepšie, čo by ste dopriali sebe. Okrem toho môžu domáce zvieratá jesť len určité časti tekvice a čo je dôležitejšie, tieto časti musia byť správne pripravené. Nekŕmte mačky a psy žiadnou časťou stonky, ktorá je príliš ťažko stráviteľná a spôsobuje im len zbytočnú bolesť. Koža je tiež ťažko stráviteľná. Nekŕmte svojich domácich miláčikov ani lepkavým stredom tekvice, nieto ešte surovou tekvicou. Vyhnite sa tiež starej tekvici a všetkým potravinám z tekvice, ktoré obsahujú prísady, korenie, cukor alebo plnidlá.

Akými spôsobmi teda môžete kŕmiť domáce zvieratá tekvicou? Veľa! Tekvicu môžete podávať čerstvú, ale nie surovú! Stačí odstrániť semienka a upiecť tekvicu v rúre do mäkka. Po vychladnutí a nakrájaní na menšie kúsky alebo rozmixovaní na jemné pyré ho môžete ihneď podávať alebo ho pridať do bežnej stravy vášho psa alebo mačky. Neodporúčame pridávať pyré do suchých granúl, ale dobre poznáte svojho domáceho miláčika a viete, čo zje bez hanby a nad čím by ohrnul nos. Okrem toho môžete pyré uvariť do zásoby a ušetriť tak veľa času, ktorý môžete venovať starostlivosti o svojho domáceho miláčika. Pyré môžete zmraziť v sáčkoch v mrazničke alebo ho môžete zavárať do pohárov. Varenú tekvicu si môžete kúpiť aj v kamenných alebo internetových obchodoch. Len sa uistite, že neobsahuje žiadne iné zložky, ktoré by mohli poškodiť tráviaci systém vášho psa alebo mačky. A pražené tekvicové semienka môžete použiť ako chrumkavú pochúťku a zdroj ďalších vitamínov. Najskôr ich očistite, poukladajte na papier na pečenie a pečte v rúre 1 hodinu pri 350 stupňoch, nechajte vychladnúť a potom ich pomeľte a pridajte do krmiva pre vášho domáceho miláčika, alebo si môžete pochutnať na oboch. Ľudia často zabúdajú, že aj oni potrebujú kvalitné potraviny, ktoré sú zdrojom prospešných vitamínov. Pri príprave akejkoľvek tekvicovej pochúťky si odložte časť pre seba.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *