Tu je niekoľko tipov, ako to robiť lepšie.

Nedá sa to povedať inak: rozchody sú zvyčajne hrozné, aj keď sa k nim snažíme pristupovať s odstupom, preto vám v tomto článku ponúkame niekoľko tipov, ako prežiť rozchod s partnerom. Rozchody môžu otriasť vašou dušou a spôsobiť, že začnete pochybovať o svojej dôvere a viere v lásku ako takú. Ak ste sa rozišli, prežívate skutočnú bolesť z odmietnutia a smútku nad stratenou láskou.

Aj keď ste to vy, kto sa rozhodol vzťah ukončiť, do vášho smútku sa často vkráda pocit viny. Aj v tých najpriateľskejších, vzájomných situáciách je rozchod koncom – a v kultúre, ktorá zdôrazňuje „navždy“ ako partnerský cieľ, máme pocit, že koniec je zlyhaním a že sme zlyhali.
V skutočnosti sú rozchody často predzvesťou nového a lepšieho života (ktorý môže nakoniec zahŕňať vzťah s niekým, s kým sa lepšie zhodujete). Počas prvých náročných dní a týždňov však máte plné právo cítiť sa beznádejne. Časom sa však môžete posunúť ďalej a vystúpiť vyššie.

Tu je niekoľko tipov, ako prežiť rozchod s partnerom a cítiť sa rýchlejšie lepšie:

Doprajte si čas na smútok

Bez ohľadu na okolnosti rozchodu sú vaše pocity skutočné a ich spracovanie je cesta sama o sebe. „Keď sa s niekým rozídete, stratíte veľkú časť svojho života. Sú to priatelia, milenci, dôverníci a možno aj spolubývajúci,“ hovorí Charly Lester, odborník na zoznamovanie a majiteľ zoznamky. „Pravdepodobne boli istý čas každodennou súčasťou vášho života a vy musíte oplakávať túto stratu takmer ako smrť. Je v poriadku, ak sa jeden deň cítite smutní, druhý deň nahnevaní, ďalší deň popierajúci a potom opäť smutní. Je to súčasť procesu prežitia rozchodu.

Zvážte vymazanie čísla svojho bývalého

Možno ste si povedali, že zostanete priateľmi. Priateľstvo po rozchode sa môže časom rozvinúť, ale kľúčovým slovom je „čas“. Len málo bývalých partnerov zvládne okamžite plynulý prechod do roviny priateľstva (a ak si myslíte, že to zvládnete, zamyslite sa nad tým, čo sa stane, keď jeden z vás začne chodiť s niekým novým).
Ak rozchod iniciovala druhá osoba, vymažte si z telefónu aj jej číslo, aby ste ju nekontaktovali. Pomôže vám to vyhnúť sa obávanému opileckému vytáčaniu a eliminovať nutkanie posielať neuvážené správy

Chráňte svoje srdce vyčistením sociálnych médií

Či už prezeráte staré fotografie z lepších čias, alebo sa snažíte sledovať profil svojho bývalého a analyzovať každú aktualizáciu, Facebook a Instagram môžu byť pre zlomené srdce čistým jedom. Ak sa budete snažiť rozlúštiť, či je váš bývalý šťastný, keď zverejnil fotku z koncertu, budete sa cítiť ešte horšie.

Bez ohľadu na to, čo vám profil vášho bývalého hovorí, nie je zlé ho prenasledovať, ale pokojne ho v mene duševného zdravia zablokujte. Môžete sa tiež rozhodnúť, že svojho priateľa na Facebooku na 30 dní „odfajknete“, takže sa jeho príspevky nebudú zobrazovať na vašej stene (aj keď budete potrebovať pevnú vôľu, aby ste sa vyhli kontrole jeho profilu).
To isté platí aj pre jeho priateľov a rodinu. Ak si myslíte, že ste posadnutí každým krokom svojho bývalého, okamžite ho zablokujte alebo odstráňte zo svojich sociálnych sietí. V dnešnej dobe sociálnych sietí je to veľmi dôležitá rada, ktorá vám pomôže prežiť rozchod s partnerom

Nekontaktujte svojho bývalého partnera, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné

Ako prežiť rozchod s partnerom? Na začiatku je veľmi dôležité zachovať si odstup! Jedna vec je presunúť logistiku a vyriešiť spoločnú starostlivosť o psa, druhá vec je zavolať alebo sa zastaviť po tú mikinu, ktorú zúfalo „potrebujete“. Nepomôže vám to v procese uzdravovania a čím rýchlejšie si zvyknete na život bez bývalého, tým lepšie pre vás bude.

Urobte si plány s priateľmi

koncert

V prvých dňoch po rozchode sa pravdepodobne nebudete cítiť dobre, preto sa snažte čo najviac rozptýliť. Urobte si plány s priateľmi alebo rodinou, aby ste nemali toľko času myslieť na minulosť.

Dohodnite si večeru so svojím najlepším priateľom – a ak sa z nej stane niekoľkohodinové posedenie, tým lepšie pre vás. Ak ste typ, ktorý v láske zanedbáva iné vzťahy, príďte s ospravedlnením (a s úmyslom, že to už nikdy neurobíte). Svoju energiu môžete investovať aj do nadväzovania nových priateľstiev. Nezabudnite sa držať výlučne priateľov, vďaka ktorým sa cítite ako najlepšia verzia seba samého, namiesto tých, s ktorými sa necítite dobre. Vaše srdce je teraz zranené a musíte sa oň postarať!

Vytvorte si zoznam skladieb na rozchod

Hudba má silný vplyv na náladu, a preto je zoznam skladieb po rozchode kľúčovou súčasťou vašej porozchodovej výbavy. Keď sa ocitnete v rozbúrenom mori emócií, keď idete do práce alebo nahnevane upratujete byt, nechajte si pustiť playlist.
Pokiaľ ide o to, aké skladby zaradiť do zoznamu skladieb. To je veľmi individuálne. Podľa štúdie z roku 2016 je počúvanie smutnej hudby pre niektorých zdrojom útechy, zatiaľ čo pre iných je to ešte horšie. Ak z predchádzajúcich skúseností viete, že vás náladové piesne upokojujú, choďte do toho.

Vráťte sa k veciam, ktoré máte radi, ale doteraz ste ich nerobili

Pamätáte si, aké indické jedlo ste kedysi mali najradšej, ale váš bývalý nenávidel indické jedlo? Objednajte si dnes večer kari a vychutnajte si chuť sladkej slobody. Keď stretneme niekoho nového a začneme s ním tráviť veľa času, niektoré naše obľúbené činnosti sa môžu ľahko vytratiť. Teraz, keď vzťah skončil, je čas, aby ste začali denne cvičiť jogu, bicyklovať, hrať stolové hry, čokoľvek, čo vás robilo šťastným, som si istá, že vám to pomôže lepšie prežiť rozchod.

Stratiť sa v dobrej knihe

čtení

Existuje lepšia (a dostupnejšia) forma úniku ako čítanie knihy? Dajte si ju do tašky a vyrazte do parku alebo do kaviarne – dostanete sa tak z domu a nikdy neviete, s kým nadviažete rozhovor o knihe, ktorú držíte v ruke.

Zostaňte v pohybe s novým tréningom

jak přežít rozchod s partnerem

Cvičenie pomáha zlepšiť náladu – zvyšuje sa hladina endorfínu a serotonínu (počas cvičenia môžete počúvať svoj rozchodový playlist! Ak ste nikdy predtým nemali fitness režim, vôbec to nevadí. Nedávna štúdia naznačuje, že ak s tým začnete ešte dnes, môžete mať veľké výhody vrátane nižšieho rizika srdcových ochorení, cukrovky 2. typu a rizika predčasného úmrtia. Okrem toho je ťažké, ak nie nemožné, preplakať celú hodinu zumby.

Cestujte a objavujte nové miesta

Prepnite svoju myseľ na objavovanie nových miest. Nemusí to byť honosný film v štýle Jedz, medituj, miluj. Môžete začať tým, že zmeníte trasu domov alebo sa pozriete do reštaurácie, do ktorej ste nikdy nechodili.
„Keď ste vo vzťahu, je ľahké chodiť na tie isté miesta a robiť tie isté veci. Zamerajte sa na spoznávanie častí mesta, v ktorých ste ešte neboli, alebo si urobte víkendový výlet na miesto, ktoré ste chceli navštíviť, ale nemali ste čas

Nerobte hneď veľké zmeny

tetování

Alebo aspoň chvíľu počkajte, kým si v dospelosti dáte prvýkrát ofinu. To isté platí pre odchod z práce, tetovanie, ktoré sa vám ešte včera zdalo skvelé, a všetky ostatné veľké životné zmeny. Najlepšie je zapísať si všetky tieto nápady a vrátiť sa k nim o niekoľko týždňov neskôr. Je pravdepodobné, že vaše emócie budú ako na hojdačke a že nebudete normálne spať ani jesť, čo môže ovplyvniť váš úsudok.

Odolajte nutkaniu opakovať, čo sa nepodarilo

Prostredníctvom vzťahov sa o sebe veľa dozvedáme – o dobrých aj menej dobrých vlastnostiach. To znamená, že „chodiť okolo a cítiť sa nahnevaný a mrzutý vám nepomôže naučiť sa nič o sebe a o tom, čo naozaj chcete vo vzťahu. Zaseknete sa v minulosti a nikam sa nedostanete.

Pokúste sa prijať fakt, že vzťah sa skončil z nejakého dôvodu, a sústreďte sa viac na predstavu, čo by ste chceli dávať a prijímať v ďalšom vzťahu. Meditácia a terapia sú dva spôsoby, ako sa zbaviť hnevu nad tým, ako vám bolo ublížené.

Neponáhľajte sa s randením príliš skoro

Ak sa na rande s iným potenciálnym partnerom rozprávate o svojom poslednom vzťahu, je to jasné znamenie, že potrebujete viac času. Aj keď stretnutia s novými ľuďmi môžu byť skvelým spôsobom, ako si uvedomiť, že v mori je veľa iných rýb, nechcete predsa pri drinkoch vzlykať nad svojím bývalým.

Nakoniec, keď ste pripravení, odpustite

Odpusťte si chyby, ktoré ste vo vzťahu urobili, a odpustite aj druhej osobe. Neodpúšťame druhej osobe, ale sebe. Keď sa zbavíte zatrpknutosti, pomôže vám to nakoniec nadviazať priateľstvo s bývalým partnerom, ak o to obaja budete stáť. A čo je ešte dôležitejšie, pomôže vám posunúť sa vpred.

Toto bolo zhrnutie našich tipov na tému „Ako prežiť rozchod s partnerom“. A nezabudnite, že všetko si vyžaduje čas, kým sa veci začnú vracať do normálu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *