Pre inšpiráciu vám prinášame zoznam 10 tipov, ako si doma rýchlo vytvoriť tú správnu vianočnú atmosféru.

Adventný kalendár

Adventní kalendář
Adventný kalendár

Adventný kalendár nie je určený len pre deti, ktoré každý deň trpezlivo čakajú na Mikuláša a otvárajú nové okienko s čokoládou. V súčasnosti existujú adventné kalendáre pre dospelých s rôznymi drobnými výrobkami (parfumy, šperky, káva, čaj, …) Pre ešte väčšiu radosť si vytvorte vlastný adventný kalendár. Namiesto rôznych sladkostí alebo drahých predmetov ho môžete vyplniť úlohami, ako je napríklad sledovanie Troch orieškov pre Popolušku, pečenie vianočného stromčeka, spievanie kolied alebo pozorovanie vtáčikov pri kŕmidle atď.

Adventný veniec

Adventný veniec vám umožní čakať na Štedrý večer trochu iným spôsobom ako bežný adventný kalendár. Štyri sviečky sa zapaľujú postupne od štvrtej nedele pred Vianocami. Namiesto kupovania venca si môžete zaobstarať jedľové vetvičky, šišky, svätojánsky chlieb, imelo a vyrobiť si ho sami pre jedinečnú vianočnú atmosféru.

Vianočná hudba

Vytvorte si zoznam vianočnej hudby, ktorá vás bude sprevádzať počas týchto čarovných sviatkov. Medzi klasikou a hudbou našich súčasných spevákov si určite nájdete štýl hudby, ktorý vás osloví a stane sa súčasťou vianočnej atmosféry vo vašom dome. Stačí sa inšpirovať na YouTube alebo Spotify.

Vonkajšie dekorácie

Nemusíte inštalovať vonkajšie dekorácie po celej záhrade alebo terase, na vytvorenie vianočnej atmosféry stačí aj jeden krásny veniec zavesený nad vchodovými dverami. Pri zapájaní svetiel nezabudnite použiť časovač, ktorý vám umožní nastaviť čas spustenia svetiel a môžete ich všetky synchronizovane rozsvietiť. Túto pomôcku určite skôr či neskôr oceníte.

Jedľa

Přírodní vánoční ozdoby
Prírodné vianočné dekorácie

Jedľa je nepochybne vlajkovým stromom vianočnej sezóny. Je radosť prísť domov ku krásnej jedličke a cítiť tú ikonickú vianočnú vôňu. Hoci je možné použiť aj vôňu jedle a nastriekať ju na umelý stromček. Reťaze, gule, hviezdy, to všetko sú ozdoby, ktoré dokonale rozžiaria váš stromček, či už je živý alebo umelý. Premyslite si malé čokoládové prekvapenia pre deti, ktoré môžete ukryť zavesené pod konármi.

Ručne vyrobené vianočné ozdoby

Dajte deťom priestor na výrobu vlastných dekorácií a ozdôb s vianočnou tematikou, ako sú papierové reťaze, maľované gule, hviezdy, sviečky atď. Na Pintereste nájdete množstvo návodov pre všetky vekové kategórie alebo si len zaspomínajte na to, čo sa vyrábalo v škole za vašich mladých čias.

Nezabudnite, že výtvory vašich detí musia byť pod vaším dohľadom a v prípade prítomnosti malých detí alebo zvierat umiestnite krehké predmety do výšky.

Sviečky

Vánoční dekorace ve skle
Vianočné ozdoby zo skla

So sviečkami môžete do svojho domova veľmi ľahko vniesť vianočnú atmosféru. Sviečky môžu byť umiestnené na stole, ale aj na nábytku, pri vchode alebo v lampášoch vonku aj vnútri domu. Ak chcete skutočne ozvláštniť vianočnú atmosféru u vás doma, vyberte si sviečky s vôňou jedle, škorice alebo vianočného korenia.

Vianočné dediny

Vianočnú výzdobu môžete vylepšiť umiestnením osvetlenej dediny na nábytok v obývacej izbe alebo na vrch skrine v predsieni. Vianočné dedinky si môžete vyrobiť sami z papiera a svetielok, ktoré sa v tomto ročnom období dajú kúpiť všade, alebo si môžete kúpiť hotové osvetlené vianočné dedinky v obchode a potom ich len rozmiestniť podľa svojich predstáv. Ak vytvoríte dedinu, nezabudnite pridať typické vianočné znaky, ako sú vianočné stromčeky alebo vianočné ozdoby. Takéto dekorácie vytvoria majestátnu vianočnú atmosféru, ktorá ohromí malých aj veľkých.

Figúrky

Vianočnú atmosféru môžete podporiť aj výzdobou interiéru dekoráciami v tvare snehuliakov, sobov, anjelov atď. Vo väčších verziách môžu byť vhodné aj na vonkajšie dekorácie, ale pozor na počasie, ktoré by ich mohlo poškodiť. V takom prípade si vyberte dekorácie vhodné do exteriéru, ktoré zvládnu sneh a mráz.

Vianočný stôl

S úpravou jedálenského stola nemusíte čakať až do Štedrého dňa. Tradičné vianočné farby, ako je červený obrus a zlaté a zelené ozdoby, môžete nahradiť inými farbami, ak sú v súlade s ostatnými vianočnými dekoráciami vo vašom interiéri. V deň D stačí na stôl položiť obľúbené sviatočné jedlá a vychutnať si krásnu vianočnú atmosféru, ktorú ste doma vytvorili.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *