Aké liečivé huby sú vhodné na vaše zdravotné problémy?

Pokiaľ ide o huby, o tie zdravé nie je núdza. Odhaduje sa, že je známych 38 000 druhov húb a približne u 280 druhov boli zistené liečivé účinky. Tieto druhy sa označujú ako liečivé huby a často sa používajú na liečbu rôznych druhov zdravotných problémov.

Tieto prírodné prostriedky používajú lekári už tisíce rokov, najmä v tradičnej čínskej medicíne. V posledných desaťročiach vedci pokračujú v štúdiu liečivých húb a toho, ako ich liečivé vlastnosti môžu prospieť nášmu zdraviu a podporiť zdravý životný štýl.

Lekári a vedci nedávno dospeli k záveru, že ľudské zdravie je často narušené chronickými zdravotnými problémami, ktoré sú väčšinou spôsobené našou stravou a životným štýlom. V boji proti tomuto rastúcemu problému sa mnohí ľudia uchyľujú k netradičným a alternatívnym metódam na zlepšenie svojho zdravia. Mnohí z nich sa rozhodli vyskúšať liečivé huby po tom, čo zistili ich početné zdravotné výhody a pozitívne účinky na myseľ a telo.

10 najlepších liečivých húb

Existujú rôzne druhy húb, ale nie všetky sú jedlé. A všetky jedlé určite nemajú liečivé vlastnosti. V tomto článku vám ponúkame prehľad najbežnejších liečivých húb používaných v zdravotníctve a farmaceutickom priemysle. Zároveň budeme písať aj o tom, ako môže každá z nich prospieť nášmu zdraviu.

Cordyceps

Väčšina druhov Cordycepsu rastie v tropickom a vlhkom prostredí. Tento druh huby sa vyskytuje najmä vo vysokohorských oblastiach Japonska, Vietnamu, Nepálu a Tibetu. Táto liečivá huba má nezvyčajný parazitický cyklus a po infikovaní tela húsenice vychádza z jej tela.

Zdravotné výhody:

Čínska a tibetská tradičná medicína používa túto liečivú hubu na rôzne účely už mnoho storočí. Je známe, že zvyšuje hladinu energie v tele, predlžuje výdrž a podporuje imunitný systém. Táto huba sa používa aj na liečbu problémov s pečeňou, obličkami a dýchacími cestami.

Lekári používajú Cordyceps aj na liečbu vysokej hladiny cholesterolu, bolesti pri artritíde a objavili aj jeho protirakovinové účinky. Lekári ho používajú na liečbu ľudí s rakovinou, najmä rakovinou hrubého čreva a prsníka.

Reishi

reishi
Reishi

Tento druh liečivej huby obsahuje kyselinu ganoderovú, ktorá výrazne znižuje hladinu cholesterolu a tiež krvný tlak. Reishi sa v čínskej medicíne označuje aj ako huba Lingzhi a v mnohých ázijských krajinách sa používa už niekoľko storočí. Výskum ukázal, že ju oddávna používajú kráľovské rodiny a považuje sa za symbol dlhovekosti, preto sa nazýva aj kráľovnou húb.

Zdravotné výhody:

Reishi má silné antimykotické, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Preto táto huba výborne pôsobí ako prostriedok na posilnenie imunity. Táto liečivá huba obsahuje jedinečné zloženie polysacharidov, ktoré podporujú dlhovekosť. Zabraňuje tiež vzniku abnormálnych ciev, ktoré sú často spojené s výskytom rakoviny.

Štúdie tiež ukazujú, že Reishi má schopnosť brzdiť rast nádorov. Výskum naznačuje, že môže pomôcť eliminovať nádorové bunky v tele a zvýšiť produkciu nervového rastového faktora. Používa sa aj na liečbu neurodegeneratívnych ochorení.

Heuricium (Levia hriva)

Táto liečivá huba rastie na stromoch v miernom podnebí v Ázii, Európe a Severnej Amerike. V starších tradíciách sa Heuricium používalo najmä v šľachtických rodinách. Vďaka dnešnej technológii a rôznym metódam pestovania je však táto liečivá huba dostupná pre každého.

Zdravotné výhody:

Heuricium je známe svojimi farmakologickými účinkami, ktoré zahŕňajú hypoglykemické a protirakovinové účinky. Mnohí ho označujú aj za účinnú potravinu pre náš nervový systém, pretože dokáže zlepšiť pamäť, koncentráciu a kognitívne funkcie.

Mnohé štúdie potvrdili jeho protirakovinové účinky, pretože pomáha brzdiť rast nádorov. Ako hypoglykemizujúci prostriedok má schopnosť znižovať hladinu glukózy a cholesterolu v krvi. Zistilo sa, že pomáha aj ľuďom s rôznymi neurologickými problémami, najmä preto, že je to jediný druh liečivej huby, ktorý dokáže zvýšiť hladinu nervového rastového faktora.

Maitake

Huby maitake sú súčasťou tradičnej čínskej a japonskej medicíny už mnoho storočí. Tomuto druhu huby sa darí v severovýchodných častiach Japonska a v niektorých oblastiach USA, kde rastú duby. Maitake sa v japončine nazýva aj tancujúca huba.

Vďaka svojej lahodnej chuti a štruktúre sa maitake stala obľúbenou ingredienciou aj v japonskej kuchyni. Mnoho ľudí ho používa ako súčasť svojich receptov. Preto táto huba funguje nielen ako liečivá zložka výživového doplnku, ale aj ako zdravá a chutná súčasť našich potravín.

Zdravotné výhody:

Táto liečivá huba posilňuje imunitu a má protizápalové účinky. Je tiež známe, že má antidiabetické vlastnosti. Z tohto dôvodu výrazne pomáha znižovať inzulínovú rezistenciu organizmu a udržiavať pokojovú hladinu glukózy v krvi.

Podobne ako u ostatných liečivých húb v tomto zozname, aj u maitake sa zistili protirakovinové účinky. Má silné antioxidačné vlastnosti a jedinečnú zlúčeninu známu ako D-frakcia, ktorá spomaľuje rast a šírenie nádorov. Štúdie ukazujú, že Maitake stimuluje tvorbu imunitných T-buniek nazývaných zabíjačské bunky, ktoré ničia rakovinové bunky.

Shiitake

Shiitake
Shiitake

Šitake je ďalším veľmi obľúbeným druhom jedlých húb. Bežne sa používa pri varení pre svoju bohatú chuť a štruktúru. Huby shiitake sa veľmi často používajú aj v japonských jedlách. Táto prírodná zložka sa pestuje vo väčšine krajín východnej Ázie a rastie na rôznych stromoch vrátane duba, severného javora, topoľa a buka. Ako liečivá huba sa používa už tisíce rokov.

Skôr ako sa začala používať ako liečivá huba, stala sa Shiitake obľúbenou v kuchyni pre svoju skvelú chuť. Vedci však odvtedy zistili, že táto huba má imunoprotektívne vlastnosti. Zistilo sa tiež, že výrazne zlepšuje hladinu cukru v krvi a bráni vzniku nádorov v tele.

Zdravotné výhody:

Huby shiitake často konzumujú ľudia, ktorí chcú schudnúť alebo si udržať hmotnosť. Pomáha účinnejšie regulovať telesnú hmotnosť a znižuje hladinu lipidov v krvnej plazme. Pravidelná konzumácia húb Shiitake môže zároveň pomôcť predchádzať obezite tým, že zvyšuje akumuláciu triacylglycerolov v pečeni. Táto huba tiež pomáha chrániť kardiovaskulárny systém znižovaním hladiny cholesterolu v krvi.

Chaga

Čaga je jedným z najobľúbenejších druhov liečivých húb na tomto zozname. Povedomie o tomto druhu húb rýchlo rastie nielen na Východe, ale aj v západnej kultúre. Čaga sa stáva veľmi populárnou pre svoje početné zdravotné výhody.

Nie je o nej známych veľa informácií, pretože táto huba sa skúma pomerne krátko, ale v skutočnosti je známa už stovky rokov. Čaga rastie v kôre brezy, ktorá sa vyskytuje v chladnom podnebí, napríklad na Sibíri, v Rusku, Európe, Severnej Amerike, Kanade a niektorých častiach Ázie. Táto liečivá huba má podobné vlastnosti ako drevené uhlie. Môže sa rozomlieť alebo nakrájať a namočiť do horúcej vody, aby sa uvoľnili jeho bioaktívne látky. Čaga sa väčšinou užíva ako čaj, ale je dostupná aj vo forme kapsúl. Používa sa aj ako prísada do polievok alebo šalátov.

Zdravotné výhody:

Čaga sa používa najmä na posilnenie a reguláciu imunitného systému. Obsahuje látky, ktoré pomáhajú zvyšovať tvorbu protilátok, ktoré pomáhajú bojovať proti patogénom a vírusom, ktoré sa dostanú do tela. Táto prírodná zložka pomáha priamo zasahovať do spôsobu komunikácie baktérií v tele.

Čaga zároveň pomáha udržiavať zdravé procesy v našom tele a ničí abnormálne bunky. Keďže má antioxidačné vlastnosti, pomáha bojovať a chrániť telo pred poškodením voľnými radikálmi.

Okrem toho má čaga pozitívne účinky na správanie imunitného systému a používa sa na liečbu rôznych druhov zdravotných problémov vrátane psoriázy, reumatoidnej artritídy, žalúdočných problémov a mnohých ďalších. Čaga má tiež silný protizápalový účinok, čo z nej robí dôležitú liečivú hubu, ktorá podporuje zdravie.

Coriolus

Coriolus je bežný druh mnohobunkovej huby, ktorá môže rásť v ktorejkoľvek časti sveta, pokiaľ sa tam nachádzajú odumierajúce kmene tvrdého dreva. Technicky sa živí rozkladajúcim sa drevom. Má výrazné farebné odtiene od červenej cez zelenú až po hnedú.
Táto liečivá huba sa v Číne používa už mnoho storočí na zlepšenie celkového zdravia. Považuje sa aj za symbol dlhovekosti.

Zdravotné výhody:

Táto huba je veľmi účinná pri zvládaní vedľajších účinkov chemoterapie. Používa sa aj na zlepšenie imunitného systému a reguláciu hladiny cholesterolu v tele. Coriolus sa vďaka svojim antivírusovým vlastnostiam používa aj na liečbu ľudského papilomavírusu.

Mandľové huby

Táto huba sa označuje aj ako Agaricus blazei, ale častejšie sa nazýva mandľová huba kvôli svojej mandľovej vôni. Je veľmi vyhľadávaný pre svoje imunologické vlastnosti. Pestuje sa vo východnej časti USA, najmä na Floride, ale pochádza aj z rôznych oblastí vrátane Kalifornie, Havaja a ázijských krajín.

Zdravotné výhody:

Používa sa na zníženie hladiny cholesterolu v krvi a používa sa aj pri liečbe rakoviny pľúc, žalúdka, hrubého čreva, konečníka a prostaty. Zdravotníci ho používajú aj na posilnenie imunitného systému.

Huby

žampióny
Huby

Tieto huby sú najčastejšie konzumovaným druhom húb. Ľudia ju pestovali vo voľnej prírode už v dávnych dobách a je prirodzeným zdrojom potravy. Už staršie civilizácie vedeli, že tento druh jedlých húb je nielen dobrý v kuchyni, ale má aj zvláštne liečivé vlastnosti.

Zdravotné výhody:

Starí Egypťania ho používali na podporu dlhovekosti a verili, že má silu nesmrteľnosti. Preto sa húb mohli dotýkať a konzumovať ich len faraóni. V súčasnosti sa jedlé druhy húb nachádzajú prakticky všade. Používa sa aj na liečbu a prevenciu rakoviny prsníka a prostaty.

Čierna hľuzovka

Čierna hľuzovka je v talianskej kuchyni dobre známou ingredienciou. Hľuzovka je podzemná huba, ktorá rastie asi päť centimetrov pod povrchom na koreňoch stromov. Najčastejšie rastie v Taliansku, Francúzsku a Chorvátsku. Na hľadanie hľuzoviek sa používajú špeciálne vycvičené psy alebo ošípané. Vďaka svojej jedinečnej a lahodnej chuti láka mnohých gurmánov, ale táto huba má aj liečivé účinky.

Zdravotné výhody:

Hľuzovky podporujú imunitný systém a čistia telo od škodlivých látok. Je tiež silným afrodiziakom, podporuje plodnosť mužov aj žien a zvyšuje tvorbu materského mlieka. Podporuje tiež činnosť obličiek, pečene a žalúdka a má odvodňujúci účinok.

Podľa vedcov čierne hľuzovky obsahujú anandamid, tzv. hormón blaženosti, ktorý má významný vplyv na naše zdravie. Anandamid potláča bolesť, pozitívne ovplyvňuje emócie a náladu a zlepšuje aj krátkodobú pamäť.

Liečivé huby ako súčasť každodennej stravy

Teraz už poznáte 10 najlepších liečivých húb, ktoré sú ľahko dostupné ako potravinové doplnky alebo dokonca na konzumáciu. Záleží len na vás, ktorá z nich bude podľa vás najlepšie vyhovovať vašim potrebám a zdravotným požiadavkám. Tieto liečivé huby sú dostupné aj ako výživové doplnky dodávané v rôznych formách, ako sú čaje, kapsuly alebo tinktúry.

Každý druh liečivej huby má svoje jedinečné vlastnosti a úžasné účinky na zdravie. Ak hľadáte doplnok na celkové posilnenie zdravia a imunity a neviete, ktorou hubou začať, môžete vyskúšať kráľovnú húb, Reishi, ktorá je v súčasnosti najobľúbenejšia a najpoužívanejšia.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *