7 tipov na zlepšenie imunity

Nachádzame sa v období, ktoré je každoročne spojené s vyšším výskytom chrípky a rôznych vírusov, preto nie je na škodu získať niekoľko tipov, ako zlepšiť svoju imunitu. Nie je však dôvod zásobovať sa liekmi proti prechladnutiu a chrípke, pretože existuje množstvo prírodných prostriedkov, ktoré vám pomôžu posilniť imunitný systém a udržať sa v perfektnej kondícii aj počas tohto pre naše telo náročného obdobia. V tomto článku vám poradíme, ako si ľahko zlepšiť imunitu a zostať zdravý po celý rok.

Skôr než sa k tomu dostaneme, dovoľte mi objasniť mylnú predstavu o tom, prečo je v zime viac chorých ako v teplejších obdobiach roka: Neexistuje nič také ako „prechladnutie“ z prechladnutia. V skutočnosti existuje niekoľko štúdií, ktoré dokazujú, že vystavenie chladu skutočne posilňuje imunitu.

Mravenci s tabletkou

Prečo je teda v zime viac ľudí chorých? Neexistuje jasná odpoveď. Niektorí vedci si myslia, že je to preto, lebo sa viac zdržiavame vnútri, čo nám dáva oveľa väčšiu šancu

vystaviť sa baktériám a vírusom. Iní si myslia, že to môže súvisieť s intenzitou slnečných lúčov a ich nedostatkom. Nech už je dôvod akýkoľvek, nie je to nič, čo by sa nedalo zmeniť rozumnými radami a prevenciou.

Prinášame vám sedem spôsobov, ako si zlepšiť imunitu prirodzenou cestou:

1.DOPRAVA DOSTATKU VITAMÍNU D (nie v syntetickej forme)

Možno vás to prekvapí, ale väčšina ľudí má nízku hladinu vitamínu D (najmä v zime). Niekedy až nebezpečne nízka. Niektorí ľudia, ktorí si mysleli, že sú celkom zdraví, mali hladinu pod 20 ng/ml, čo je hodnota, ktorá môže vážne poškodiť imunitný systém a hormonálnu rovnováhu.

Najlepšie je získavať vitamín D zo slnka, samozrejme, ak je to možné. Slnko je absolútne najlepším zdrojom vitamínu D a prispieva k silnému imunitnému systému. Vaše telo produkuje vitamín D aj pri miernom vystavení sa slnečným lúčom. Keď UVB lúče (nie UVA lúče) z poludňajšieho slnka dopadajú na vašu pokožku, reagujú s olejmi v pokožke a produkujú vitamín D, ktorý sa pomaly vstrebáva do vášho tela. Je dôležité si uvedomiť, že opaľovacie krémy blokujú schopnosť vášho tela produkovať vitamín D.

Ak pracujete celý týždeň od deviatej do piatej v kancelárii, pravdepodobne potrebujete doplniť vitamín D. Pokiaľ však ide o vitamín D, musíte si dávať pozor na umelé formy v mnohých výživových doplnkoch, pretože umelé formy vitamínov sú zvyčajne oveľa menej účinné ako prírodné formy. Vitamín D2 je najbežnejšou syntetickou verziou multivitamínov, hoci prírodný D2 sa nachádza aj v niektorých potravinách, napríklad v niektorých hubách. Prírodný vitamín D3, či už z oleja z treščej pečene alebo z olejového doplnku vitamínu D3, je najlepšou voľbou na doplnenie vitamínu D.

Najlepšími zdrojmi prírodného vitamínu D sú vaječné žĺtky, tučné ryby, ako je losos a makrela, vnútornosti a niektoré huby. Nezabúdajte však, že v zime je pomerne náročné získať dostatok vitamínu D len zo stravy, preto nie je zlé nechať si skontrolovať hladinu vitamínu D u lekára.

2. JESŤ VIAC CESNAKU

Cesnak je jednou z najlepších dostupných a najsilnejších superpotravín. Jeho história siaha tisíce rokov do minulosti, keď sa používal na liečbu rôznych ochorení, strúčiky cesnaku sa dokonca našli v hrobke kráľa Tutanchamóna. Mnohé štúdie z minulosti aj súčasnosti potvrdzujú vplyv jeho konzumácie na zlepšenie imunitného systému.

Začnite do jedál pridávať drvený sušený cesnak v prášku alebo čerstvý nasekaný cesnak. Ak nemáte radi cesnak, môžete ho užívať v kapsulách.

3. POUŽÍVAJTE PROBIOTIKÁ

Sedemdesiat percent nášho imunitného systému sa nachádza v črevnej flóre, preto je dôležité udržiavať ju v dokonalej rovnováhe, aby nedošlo k potlačeniu jej imunitnej funkcie. Na tento účel nám môžu veľmi dobre poslúžiť probiotiká.

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, medzi najznámejšie patria bifidobaktérie a laktobacily, ktoré pomáhajú udržiavať črevnú mikroflóru v ideálnom stave. Probiotiká si môžeme kúpiť aj v lekárni vo forme kapsúl, ale existuje niekoľko potravín, v ktorých sa vyskytujú prirodzene.

Kombucha fermentovaný čaj

Jedným z nich je kombucha, fermentovaný čaj, ktorý obsahuje miliardy črevných mikroorganizmov (probiotík), ktoré pomáhajú posilňovať imunitný systém tým, že posilňujú hladinu dobrých organizmov v črevách. To predstavuje prvú úroveň obrany proti patogénom z vecí, ktoré konzumujeme.

Kefír je kultivovaný/fermentovaný mliečny nápoj, ktorý sa už tisíce rokov používa ako elixír zdravia. Kefír je ešte lepším zdrojom probiotík ako čaj Kombucha, ale pokiaľ ide o probiotiká, najlepšia je rozmanitosť, takže pre optimálne výsledky pre váš tráviaci a imunitný systém používajte rôzne zdroje. Kefír je tiež najjednoduchšou formou mlieka a je veľmi ľahko stráviteľný, pretože neobsahuje 99 % laktózy.

Medzi ďalšie ľahko dostupné prírodné zdroje probiotík patrí biely jogurt, acidofilné mlieko, cmar, kyslá kapusta a nakladaná zelenina. Konzumácia potravín s obsahom probiotík je jedným z jednoduchých spôsobov, ako si zlepšiť imunitu.

4. PITE ČAJ

Existujú dôkazy, že zelený a harmančekový čaj môžu pomôcť pri posilňovaní imunitného systému. Aj keď ich účinok nie je taký veľký, nemôžeme sa pomýliť, pretože oba obsahujú aj silné antioxidanty. V lekárni si môžeme kúpiť aj špeciálny čaj na posilnenie imunity, ktorý je namiešaný z viacerých bylín (napr. echinacea, skorocel, šípky a bazový kvet).

5. POUŽÍVAŤ DOPLNOK S KRILOVÝM OLEJOM

Astaxantín je prirodzene sa vyskytujúca riasa, ktorá sa nachádza hlboko v oceáne. Kril, ktorý sa rýchlo stáva najlepším zdrojom omega-3 mastných kyselín, sa živí astaxantínom, rovnako ako kraby, homáre, lososy a iné morské živočíchy. Táto riasa je veľmi silným antioxidantom, ktorý dokáže pomôcť imunitnému systému tela, pridáva ďalšiu vrstvu obrany a pomáha telu znižovať zápal, ktorý spôsobuje choroby.

Astaxantín je desaťkrát účinnejší pri ničení voľných radikálov ako akýkoľvek iný karotenoid. Schopnosť astaxantínu prijímať voľné radikály a umožniť ostatným antioxidantom, aby ich zničili, umožňuje telu šetriť vlastný imunitný systém na iné problémy, čím posilňuje vašu imunitu.

6. ČÍTAŤ VIAC

Keď sa necítite vo svojej koži, tréningy s vysokou intenzitou nepatria medzi najlepšie nápady. Intenzívny tréning núti vaše telo viac sa zotavovať v čase, keď vaše telo potrebuje všetky

Joga môže tiež zlepšiť imunitu

energiu na boj proti prichádzajúcej chorobe. Ak si myslíte, že vás súdia

ochorenia, znížte intenzitu cvičenia. Ešte lepšie je vymeniť cvičenie za prechádzku alebo jemnú jogu, kým sa nebudete cítiť dobre. Pravidelná fyzická aktivita je jedným zo spôsobov, ako si zlepšiť imunitu.

7. VYLEZŤ SPRACOVANÉ POTRAVINY

Nie je čas na to, aby ste svoje telo bombardovali spracovanými potravinami, zápalovými olejmi omega-6 (sójový olej, kukuričný olej atď.), vyprážanými jedlami, kukuričným sirupom s vysokým obsahom fruktózy, rafinovanými cukrami alebo chemickými prísadami.

Tieto toxické potraviny nútia vaše telo vynaložiť oveľa viac práce, aby sa s nimi vyrovnalo a bojovalo proti vnútorným zápalom, ktoré v tele spôsobujú. Obilné potraviny, ako sú chlieb, cereálie, keksy, cestoviny a bagety, sú tiež hlavnými vinníkmi, ktorí spôsobujú vnútorné zápaly a narúšajú normálnu funkciu čriev, preto sa im podľa možnosti vyhýbajte. Pre niektorých ľudí môže byť veľmi ťažké úplne vylúčiť tieto potraviny zo stravy, v takom prípade skúste ich množstvo postupne znižovať. Pravdepodobne zistíte, že sa bez nich cítite oveľa lepšie a máte viac energie.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *