Výhody a 7 tipov, ako začať

Studená sprcha ako ranný rituál? Výhody a 7 tipov, ako začať – Navigácia v článku

Je studená sprcha len módnym spoločenským výstrelkom súčasnosti, alebo má niečo do seba a prináša nám mnoho zdravotných výhod? Jediný spôsob, ako to zistiť na 100 %, je vyskúšať si otužovanie studenou sprchou na vlastnej koži – v tomto článku nájdete všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli ľahko začať.

Každodenná ranná studená sprcha si v posledných rokoch získala veľkú popularitu a oddáva sa jej čoraz viac ľudí. Proklamované výhody sú obrovské a siahajú od zlepšenia kvality pokožky až po možné zlepšenie príznakov depresie. Rozsah pozitívnych účinkov na naše telo je naozaj široký.

Prehľad prínosov pre náš fyzický a duševný stav

Ak ste dostatočne odvážni na to, aby ste vyskúšali studenú, potom už viete o mnohých výhodách, ktoré môže mať rýchla studená sprcha. Pre ostatných 99 % populácie uvádzame niekoľko vedecky podložených informácií o výhodách liečby chladom, ktoré máme v súčasnosti k dispozícii.

Výhody pre naše telo:

Zlepšenie imunitného systému

V jednej štúdii sa zistila súvislosť medzi otužovaním a dokázaným znížením chorobnosti, čo viedlo k 29 % zníženiu počtu dní práceneschopnosti u tých, ktorí sa denne otužovali studenou sprchou.

Vyššia úroveň energie

Studená sprcha môže pomôcť znížiť „mozgovú hmlu“ a zvýšiť celkovú hladinu energie počas dňa. Chladné teploty vás môžu „vrátiť“ do reality, akoby ste dostali elektrický šok do nervového systému, ktorý zároveň zvyšuje prietok krvi v tele. Existujú tiež dôkazy, že studené sprchy môžu byť prospešné v boji proti chronickému únavovému syndrómu.

Zvýšenie metabolizmu

Každodenná ranná studená sprcha môže tiež podporiť metabolizmus prostredníctvom zvýšenej srdcovej frekvencie a zvýšenia hladiny adrenalínu v tele. Otužovanie tiež údajne zvyšuje hladinu testosterónu, čo vám môže pomôcť zbaviť sa prebytočného tuku uloženého v tele.

Výhody pre našu dušu:

Zlepšená sebakontrola

Studená sprcha vás naučí lepšie zvládať sebaovládanie a sebadisciplínu tým, že vám ukáže, ako zvládnuť dočasnú bolesť a nepohodlie, a dostane vás mimo vašej komfortnej zóny. Ak dokážete prekročiť svoju komfortnú zónu sprchovaním studenou vodou, potom sa vám mnohé iné veci mimo vašej komfortnej zóny budú zdať oveľa jednoduchšie.

Zvýšenie bdelosti a motivácie

Studená sprcha je skvelý spôsob, ako sa pred začiatkom dňa „prebudiť“ a zvýšiť bdelosť. Preto mnohí majú studenú sprchu ako súčasť svojho ranného rituálu, čo je obzvlášť praktické, ak máte ráno problémy so správnym prebudením.

Zníženie úrovne stresu a úzkosti

Studená sprcha môže tiež pomôcť zmierniť stres a úzkosť tým, že pomáha obnoviť nervový systém. Počas sprchovania je vaše telo zaplavené adrenalínom a prepnuté do režimu boja alebo úteku, ale po ňom budete v oveľa pokojnejšom stave. Jedna štúdia tiež naznačuje, že otužovanie môže byť prospešné pri zmierňovaní príznakov depresie.

Studené sprchy: Tipy a triky na začiatok

Ako zistím, či je to pre mňa vhodné?

Nakoniec si to musíte vyskúšať sami a zažiť výhody, ktoré to prináša. Ale varujeme vás: nebude to príjemné. Keď na vás dopadnú prvé kvapky ľadovej vody, je ťažké ju nevypnúť a vziať si teplý uterák. Intenzívne nepríjemné pocity zimy môžu ľahko zmyť všetky dôvody, ktoré sa pred dvoma minútami zdali také jasné.

Buďte pripravení zažiť to a prekonať toto dočasné nepohodlie! Prekonanie bolesti vás nakoniec posilní. Posledný mesiac som robila 30-dňový experiment a studená sprcha bola súčasťou mojej rannej rutiny. Len 2-3 minúty na každé sedenie! Bolo to ťažké, ale prospešné. Rozhodne som si všimol výrazný prínos v mojej bdelosti a mal som oveľa viac energie počas celého dňa.

Tip č. 1: Vytvorte si zoznam skladieb

Vaším najväčším spojencom v boji s prechladnutím je jednoducho odvrátiť pozornosť od dočasnej bolesti a pokračovať ďalej. Hudba je jedným z najlepších spôsobov, ako to dosiahnuť. Vytvorte si dokonalý zoznam skladieb, ktoré vás zahrejú a inšpirujú. Nebojte sa spievať a tancovať – dajte do toho všetko a bavte sa.

Nielenže vás zbaví myšlienok na studenú sprchu, ale zlepší vám aj náladu a dodá energiu. Povedať si, že zvládnete jednu pieseň, je oveľa jednoduchšie, ako len mlčky stáť, zatiaľ čo každý centimeter vášho tela je v šoku. Toto je fenomenálny spôsob, ako začať každé ráno, najmä ak ste typ človeka, ktorý má vo všeobecnosti problém niečo začať a vydržať.

Tip č. 2: Motivujte sa

Váš vnútorný dialóg je dôležitým zdrojom motivácie a inšpirácie. Buďte sami sebe trénerom a pred vstupom do studenej sprchy sa trochu povzbuďte. A keď sa do toho pustíte, pokračujte v pozitívnych afirmáciách a motiváciách, ako keď vás boxerský tréner udržiava sústredeného uprostred zápasu.

Niekoľko motivačných fráz pre inšpiráciu:

„Nič ma nezastaví!“

„Prekonám svoju bolesť!“

„Dokážem prekonať každú bolesť alebo prekážku!“

„Viac chladu – to je všetko, čo dokážeš?“

„Keď to dokážem ja, zvládnem čokoľvek!“

Motivačné slogany si môžete pripraviť vopred. Alebo buďte spontánni a uvidíte, čo vás napadne.

Tip č. 3: Sústreďte sa na svoj dych

meditujici mnich

Váš dych je hnacím motorom vášho nervového systému. Môžete sa nadýchnuť rýchlejšie a plytšie, alebo sa môžete upokojiť pomalším a hlbším dýchaním. Schopnosť meniť svoje dýchanie je skvelý spôsob, ako lepšie zvládať svoj fyzický a psychický stav. Je známe, že mnísi meditujú pod studenými vodopádmi a svojím dychom „vytvárajú teplo“ v tele, aby bojovali s extrémne studenou vodou.

Podobne môžete dýchať aj pri studenej sprche. Najprv sa sústreďte na svoje dýchanie a sledujte, ako sa mení, keď vstúpite do studenej sprchy. Potom sa pokúste nájsť spôsob, ako zmeniť rytmus a hĺbku dýchania, aby ste lepšie zvládli bolesť a prežili ďalší moment. Ak budete lepšie ovládať svoje dýchanie, budete prekvapení, o koľko viac sily budete mať v danom momente.

Tip 4: Začnite postupne

Nikto nepovedal, že musíte skočiť priamo do ľadovej vody. Pre mnohých ľudí je jednoduchšie začať s vlažnou vodou a potom sa postupne prepracovať k čoraz nižším teplotám, ako sa vaše telo prispôsobuje. Pomaly sa dopracujte k úplne studenej sprche v priebehu 1-2 minút. Potom vyskúšajte, ako dlho vydržíte.

Hovorí sa, že ak hodíte žabu do vriacej vody, vyskočí hneď von, ale ak pomaly zvyšujete teplotu, žaba si neuvedomí hroziace nebezpečenstvo a uvarí sa. To isté často platí aj pre studené sprchy. Prispôsobením sa hrozba stáva oveľa menšou a lepšie zvládnuteľnou.

Tip 5: Striedajte teplú a studenú vodu

Ďalšou technikou, ktorá pomáha uľahčiť studené sprchovanie, je vyskúšať tzv. striedavé sprchovanie. To znamená striedavé sprchovanie teplou a studenou vodou. Môžete napríklad použiť 60 sekúnd studenej vody a 20 sekúnd horúcej vody alebo akýkoľvek iný pomer, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť, že sa skutočne dostanete do cieľa pomaly. Len si dajte pozor, aby ste sa nesprchovali prevažne horúcou vodou.

Ak po studenej vode pustíte na niekoľko sekúnd teplú vodu, vaše svaly sa na chvíľu uvoľnia a pokožka sa zahreje. Majte na pamäti, že pri striedavom sprchovaní je najlepšie ukončiť sprchovanie studenou vodou, aby ste maximalizovali výhody tejto techniky.

Tip 6: Neponáhľajte sa a nájdite si partnera

nejlepší kamarádi

Premeňte svoje ranné otužovanie na osobnú výzvu!

Pred každou sprchou si nastavte časovač a zistite, ako dlho vydržíte. Nezabudnite si každý deň zapísať svoje skóre a sledovať svoj pokrok. Môže to byť naozaj zábavný spôsob, ako sa prinútiť k ďalšiemu zlepšovaniu. Môžete si stanoviť týždenné alebo mesačné výzvy a snažiť sa ich dodržiavať. Bude to ešte lepšie a zábavnejšie, ak si nájdete priateľa, ktorý pôjde s vami. Môžete si trochu priateľsky zasúťažiť a navzájom sa motivovať.

Tip č. 7: Predstierajte, že ste hrdina

kapitan america

Zábavným prvkom, ktorý môžete pridať do studenej sprchy, je predstava, že ste hrdinom v akčnom filme. Predstavte si, že sa v búrke šplháte na ľadovú horu, aby ste zabili posledného nepriateľa, alebo si predstavte, že ste preživší na severnom póle a snažíte sa nájsť úkryt, teplo alebo jedlo.

Ak dokážete využiť svoju predstavivosť, často sa dostanete k ďalšej motivácii a inšpirácii, o ktorej ste ani netušili. Už som písal o sile predstierania, že som niekto iný. Napríklad žiaci, ktorí si predstavovali, že sú superhrdinovia, pracovali na úlohe usilovnejšie a venovali jej viac času. S pribúdajúcim vekom túto schopnosť predstavivosti často strácame, ale je to schopnosť, ktorú by sme si mali precvičovať po celý život.

Teraz už zostáva urobiť len jednu vec: Vyskúšajte to! Teraz už viete všetko, čo potrebujete vedieť o otužovaní studenou vodou. Takže vám držím palce a dúfam, že vám tento článok pomôže začať a vydržať. Väčšina ľudí opisuje okamžitý účinok, takže na výsledky nebudete musieť dlho čakať.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *